Taşerona kadro sınavla mı verilecek? Taşerona kadroda son durum

Nuray BABACAN / ANKARA
13.12.2017 - 21:43 | Son Güncelleme:

AK Parti, aylardan beri hazırlıkları süren ve yaklaşık 900 bin taşeron işçisinin kadroya alınmasını içeren düzenlemeye ilişkin kafa karışıklığı yaşıyor. KİT’lerin kapsam dışında tutulması ve taşeron işçilerin sınava tabi tutulacağına ilişkin bilgiler, Ak Parti’de sorun oldu. Seçim bölgelerindeki taşeron işçilerin itirazları nedeniyle vekiller sıkıntı yaşarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın planladığı sınavın da özellikle belediyelerde “adam kayırma” sonucu doğuracağı iddia ediliyor.

Sınav yapılmasından çok, özellikle belediyelerde bu sınavların listesi belirlenen kişilerin işe alınması anlamına geleceği iddiaları konuşulmaya başlandı. Sorun, Meclis’te bu düzeleme üzerinde çalışan bakanlara da iletildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, vekillere, kayırmacılığın önlenmesi için sınavın, merkezin gözetiminde yapılacağını ve denetim mekanizması öngördüklerini anlattı. Milletvekillerinin itirazlarına, “sınavsız ve sınırsız” bir kadro alımının söz konusu olamayacağı, yapılacak sınavın bu kişilerin iş alanlarına ve eğitimlerine uygun olacağı yanıtı verildiği öğrenildi.

Taşeron düzenlemesinin içeriği kadar zamanlaması da tartışma konusu oldu. AK Parti yöneticileri, taşeron düzenlemesinin ocak ayına kalabileceğini dile getirdiler.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı