GeriEkonomi Tasarruflu beyaz eşya Ankara’nın tükettiği elektriği kurtarıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tasarruflu beyaz eşya Ankara’nın tükettiği elektriği kurtarıyor

Tasarruflu beyaz eşya Ankara’nın tükettiği elektriği kurtarıyor
refid:19680445 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’nda yaptığı konuşmada, enerji tasarrufuna dikkati çekti.

Türkiye’nin tüketim çılgınlığına kendisini kaptırmayacağını ve israf ekonomisinden yana olmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, enerji ihtiyacının ve üretiminin arttığı kadar, 2023’e kadar enerji tasarrufunun da kat kat artırılmak zorunda olduğunu belirtti. Erdoğan, “İnşallah, yüzde 20 tasarruf hedefine hep birlikte ulaşacağız. Şu anda, evlerdeki A sınıfı altı, yaklaşık 15 milyon beyaz eşyayı A sınıfı ve üstüyle değiştirirsek, ülkemizin yıllık tasarrufu, Ankara’nın bir yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor” dedi. Diş fırçalamayla ilgili “musluğu sürekli açık tutmayın, dişinizi fırçaladığınız esnada kapatın, tekrar suya ihtiyacınız olduğunda fırçayı suyun altına tutun, ama tekrar kapatın” diye bazı tavsiyeler olduğunu söyleyen Erdoğan, hiç farkından olmadan diş fırçalarken bile ciddi su israf edildiğini anlattı. Erdoğan, şunları söyledi: “Buralardan meydana gelecek tasarrufun ne denli önemli olduğunu iyi düşünmemiz lazım. Fazladan tükettiğiniz her enerji size yük olduğu kadar lütfen unutmayın dünyaya yük oluyor, insanlığa yük oluyor, çocuklarımıza, yani geleceğimize de yük oluyor. İsraf, tüketilen enerji boyutuyla olduğu kadar, çevreye salınan kirlilik boyutuyla da geleceği tehdit ediyor. Biz bu anlayışla  yürümek, ekonomiyi de bu anlayışla büyütmek durumundayız.”
Kampanyalar uzasın
Enerji verimliliği konusunda çalışma yapan beyaz eşya üreticilerine plaket veren Başbakan Tayyip Erdoğan, ocak ayı sonuna kadar kampanya yapan şirketlere çağrıda bulundu. Kampanyadaki yüzde 15 ile yüzde 40 arasındaki indirimlere 10 puan daha eklenmesini isteyen Erdoğan, kampanya süresinin de şubat ayı sonuna kadar uzatılmasını istedi. Üreticiler, Başbakanın bu isteğine olumlu yanıt verdi.

İkinci nükleer santral çalışmaları başlıyor

 BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında, bugüne göre iki kat daha fazla elektrik tüketileceğini ve yapılacak yatırımlarla bu ihtiyacın da karşılanacağını belirterek, “Şu anda attığımız adımlar var. Mesela nükleer enerjiye geçiyoruz. Şu anda çalışmalarımız  başladı. İnşallah 6 sene sonra Akkuyu nükleer enerji santralimizi bitirmiş olacağız. Şimdi ikinci nükleer enerji santralinin adımlarını atıyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle