GeriEkonomi Tasarımın şampiyonları belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tasarımın şampiyonları belli oldu

Tasarımın şampiyonları belli oldu
refid:23590978 ilişkili resim dosyası

Ambalaj sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla ikinci kez düzenlenen “Ulusal Karton Ambalaj ve Stand Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Türkiye’deki üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Endüstriyel Tasarım Bölümlerinde lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık olan yarışmada dereceye giren tasarımlar ödüllendirildi.

Yarışmada “Karton Ambalaj Tasarımı” kategorisinde birincilik ödülünü, isminin açıklanmasını istemeyen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakultesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi, tasarladığı a3 mukaavva kağıdından birden fazla bardağı taşıyabilecek aparat tasarımı ile birincilik ödülünü kazandı. İkinicilik ödülünü Bahçeşehir Üniversitesi’nden Muharrem Şeyda tasarladığı yenilikçi içecek ambalajı ile, üçüncülük ödülünü ise  Kayseri Melikşah Üniversitesi’nden bir grup çalışması ile Fatih Zerdeli ile Fatma Eyici tasarladıkları dökmeden “hamburger” yemek için geliştirilen bir karton tasarım ile kazandı.

“Karton Stand Tasarımı” kategorisinde ise birinciliğe Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Nazlı Gökçe Terzioğlu, ikinciliğe Anadolu Üniversitesi’nden bir grup çalışması ile İbrahim Özen ve Efkan Çetin, üçüncülüğe de Marmara Üniversitesi’nden Deniz Demirkanlı layık görüldü.

Tasarımın şampiyonları belli oldu

Yeni tasarımlarla sektörün ihracatı yüzde 10 artacak

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, yarışmanın ambalaj sektörünün gelişimine katkıda bulunduğunu, yeni tasarımlarla beraber sektörün ihracatının yüzde 10 artacağını söyledi. Tever, tasarımla ortaya çıkan özün çalışmaların firmaların hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet gücünü artırdığını vurguladı. Tever, yarışmanın en önemli hedefinin İspanya’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük 5’inci pazarı olan Türkiye’nin kağıt-karton ambalaj sektöründeki yerini korumasına katkıda bulunmak ve genç, dinamik yeni tasarımcıları ülkeye kazandırmak olduğunu belirtti.

2012 yılında dünya ambalaj sektörünün 700 milyar dolarlık hacme ulaştığını, ihracat hacminin de 2011 sonu itibariyle 266 milyar dolar olduğunu belirten Tever, “Bunun yüzde 13’ünü Almanya, yüzde 10’unu Amerika, yüzde 9’unu Çin, yüzde 6’sını Japonya, yüzde 5’ini İtalya tedarik ediyor. Türkiye’nin dünya ihracatı içindeki payı yüzde 1,2 olup 25. sırada yer alıyor” dedi.

Ödül törenine katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de tasarımın önemine vurgu yaparak “21. yüzyılın ticaretinde tasarım, nitelikli işgücü ve inovasyon ön plana çıkıyor. Çünkü herkesin ürettiği malla ticaret yapmak, artık pek mümkün değil. Tasarımda, yenilikte, inovasyonda bir adım önde olan daha çok kazanıyor. Bu yüzden TİM olarak, tasarımla markalaşmak, inovasyonla farkındalık yaratmak, 2023 yılındaki ihracat hedeflerimize ulaşmak için, tasarım yarışmaları ve Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle