GeriEkonomi Taşar: Turizmde KDV inmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşar: Turizmde KDV inmiyor

Turizm Bakanı Mustafa Taşar, turizm sektöründe KDV indirimine gidilmesi taleplerinin olumlu karşılanmasına rağmen hayata geçirilemeyeceğini söyledi. Taşar,‘‘Turizm sektöründe KDV indirimi taleplerimiz sonuç vermedi. Konu önümüzdeki yıl ele alınacak’’ dedi.

Taşar, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 15.Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, turizm sektörünün ekonominin ateşleyicisi olduğunu vurgulayarak turizmin gelirinin artırılması için tanıtıma özel bütçe ayrılması gereğine işaret etti. Taşar, tanıtıma özel bütçe uygulanması halinde turizm gelirlerinin 50 milyar dolar, turist sayısının ise 60 milyona çıkacağını bildirdi.

Taşar, yurtdışına çıkışlarda alınan 50 dolarlık harcın devlete getirisinin ne olduğunu Maliye Bakanlığı'na sorduklarını belirterek, ‘‘Eğer götürüsü getirisinden fazlaysa bu uygulamanın kaldırılması gerekir’’ dedi.

Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla, turizm sektörünün sorunlarını ele aldıklarını belirten Taşar, ele alınan konuların başında havayollarının problemlerinin geldiğini kaydetti. Taşar, Türkiye'ye gelen turistlerin büyük bölümünün havayolu ile geldiğini anımsatarak, havayolu şirketlerine akaryakıt sübvansiyonu getirilmesi, yolcu servis ücretlerinin düşürülmesi, milli havayolları ve Türk bayraklı havayollarının desteklenmesi konusunu Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Ulaştırma Bakanı Oktay Vural'a illettiğini söyledi.

Turizm Bakanı Taşar, turizm sektörüne uzun vadeli finansman kredisi verilmesi gerektiğini de belirterek, sektörün KOBİ kredilerinden yararlandırılmasını istediklerini bildirdi. Her yıl belirlenen oranlarda ve bu oranların üzerinde döviz kazandıran turizmcilerin ihracatçı sayılması ve ihracat teşviklerinden yararlandırılmasınının sağlanması gerektiğini belirten Taşar, uzun vadeli kredilere destek verilmesi gereğini de dile getirdi.

Taşar, Dünya Turizm Örgütü tarafından benimsenen ‘‘Turizm sektörü bir insan sanayidir’’ sloganın hayata geçirilmesi durumunda istihdam ve iş olanaklarının artacağını da kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle