GeriEkonomi Tarla karpuzu üreticiyi üzdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarla karpuzu üreticiyi üzdü

Tarla karpuzu üreticiyi üzdü
refid:12299190 ilişkili resim dosyası

Türkiye ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Adana'da turfandası haziran ayında piyasaya çıkan örtü altı karpuz 1 liralık yüksek fiyatıyla üreticisini sevindirirken, temmuz ayında hasadına başlanan ve 10 kuruşa düşmesine rağmen alıcı bulamayan tarla ürünü ise üzdü.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllar “kabak aşısı” nedeniyle sıkıntı yaşanan, ancak bu yıl artan çekirdekten üretimle sorunların aşıldığı karpuzda, üreticinin bu kez de umduğunu bulamadığını söyledi.

En erkenci karpuzun yetiştiği Adana'da, geçen yıl yaklaşık 150 bin dekar alanda üretim yapıldığını belirten Tezcan, “Önceki yıllar yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu yıl üretim alanlarında düşüş yaşandı. Ancak ilk çıkan ürünler çiftçiyi adeta ihya etti. Haziran ayında hasadı yapılan ve örtü altı olarak adlandırılan ürün, kilosu 1 liraya ulaşan fiyatla satıldı” dedi.

Örtü altı üretim yapan çitçilerin masraflarını fazlasıyla karşıladığını anlatan Tezcan, temmuz ayında çıkan tarla ürünlerinin ise aynı değeri görmediğini söyledi.
Tarla ürünü karpuzların kilogram fiyatının 10 kuruşa kadar gerilediğini ifade eden Tezcan, şöyle konuştu:

“İlk hasadın başlamasıyla çiftçiler bu yıldan çok umutlanmıştı. Ancak tarla ürünlerinde beklenen olmadı. Tarlada fiyatlar adeta taban yaptı. Karpuzun kilogramı bir sakız parasına kadar düştü, ancak yüzüne bakan yok. Üreticiye bir dekar karpuzun maliyeti kirasıyla 350-400 lira civarında. Ancak satış yapılsa bile bu maliyeti bile karşılayamıyor. Şimdi üretici tamamen zararda.”

“UMUDUMUZ RAMAZAN”

Tezcan, fiyatların düşmesinde incir, üzüm gibi yaz meyvelerinin çıkmasının da etkili olduğunu belirtirken, ramazan döneminde satışların yeniden canlandırmasını beklediklerini bildirdi.

Ramazanın yaz aylarına denk gelmesine dikkati çeken ve bu dönemde uzmanların sulu gıdalar tüketilmesini tavsiye ettiğini hatırlatan Tezcan, “Tarla ürününde hüsrana uğrayan üreticimizin tek umudu ramazan. Bu ay sıcak geçerse, tarladaki ürüne yeniden rağbet olur” diye konuştu.

Karpuz hasadının eylül ayının ortalarına kadar süreceğini belirten Tezcan, ancak düşen fiyatlar dolayısıyla önümüzdeki yıl ekim alanında düşüş beklentisine girildiğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle