GeriEkonomi Tariş işçileri de eyleme başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tariş işçileri de eyleme başlıyor

Tariş işçileri de eyleme başlıyor
refid:13600528 ilişkili resim dosyası

İZMİR'de geçen yıl şubat ayında üretime ara veren ve çalışanları 1 yıla yakın süredir kısa çalışma ödeneği alan Tariş İplik Dokuma Fabrikası işçileri, fabrikanın yeniden açılmayacağı gerekçesiyle eyleme hazırlanıyor.

Daha önce “Avrupa'nın en büyük iplik fabrikası kapatılırsa sessiz sedasız gitmeyiz” diyen işçiler, ‘Tariş halkındır, Tariş İplik'e sahip çık’ sloganıyla pamuk üreticisini de yanlarına alacaklarını bildirdi. İşçiler, fabrika ve Genel Müdürlüğün önünde basın açıklaması yapacak, dernek kuracak, her kapıyı çalarak dertlerini anlatacak.

Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) İzmir Şubesi, geçen pazartesi günü Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği yöneticileri ile görüşerek kısa çalışma ödeneğinin sona ereceği 1 Şubat 2010 tarihinden itibaren fabrikanın yeniden açılıp açılmayacağını sordu. TEKSİF İzmir Şubesi Başkanı Faruk Aksoy, DHA muhabirine bu konuda olumlu yanıt alamadıklarını anlatırken şöyle dedi:

“Birlik yönetimi ile görüştük. Durumlarının iyi olmadığını, nakit para sıkıntısı yaşadıklarını söylediler. Çalışanlar olarak bugüne kadar her türlü özveriyi göstermemize rağmen maalesef işverenimizden, üyelerimiz ve fabrikamızın geleceğine dönük somut bir bilgiye ulaşamadık. Sendika olarak dün (Salı) eylem kararı aldık. Birliklerin üreticinin ve işçinin emeğini korumak gibi bir görevi var. Tarımda kalıcı politikalar yerine, IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşların politikaları izlendiği için Tariş de acz içine düşürülüp faturası ortakları ve çalışanlarına çıkarıldı. 1 yıl geçmesine rağmen 1200 çalışanı ve 600 üyemizi bulunan Tariş İplik Fabrikası hala açılmadı. Biz de yönetim kurulu olarak eylem kararı aldık.”

Aksoy, ‘Tariş halkındır, Tariş İplik'e sahip çık’ sloganıyla başlatacakları kampanya ile üreticiyi ve tüm Tariş çalışanlarını yanlarına almak istediklerini vurguladı. Aksoy, “Bugün kapalı olan fabrika ve depolama tesislerinin kapalı kalması devlete aylık 350 bin TL'lik sosyal güvenlik kaybı yaşatmaktadır. Bütün bunlara karşı Tekel, Kent A.Ş, İstanbul Belediyesi itfaiye işçileri gibi haklarımızı kullanacağız” dedi.

EYLEM PLANLARI

TEKSİF İzmir Şubesi Başkanı Faruk Aksoy, eylemi dernek karar defterine işlediklerini anlatırken şöyle dedi:

“Tariş İplik ve Dokuma Fabrikası ve Tariş Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacağız. ‘Tariş nereye gidiyor?' konulu panel düzenleyeceğiz. ‘Tariş İplik ve Depolama Emekçileri' adında web sitesi ve yardımlaşma- dayanışma derneği kuracağız. Tariş Genel Müdürlüğü yapmış kişilerle Ankara'da temasa geçerek yanımızda olmalarını isteyeceğiz. Bunun yanı sıra muhalefet liderleri Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli'den randevu isteyeceğiz. Basın kurumlarını ziyaret edip sorunlarımızı anlatacak, 550 milletvekiline mektup yollayacağız. 44 pamuk tarım satış kooperatifini heyetler halinde ziyaret ederek, topraklarını bankalara kaptıran, zarar eden sahipsiz çiftçilerle dayanışma kuracağız. ‘Tariş halkındır, Tariş İplik'e sahip çık' pankartlarını İzmir'in çeşitli bölgelerine asacağız. Türk- İş Ege Bölge Temsilciliği öncülüğünde de kentteki meslek kuruluşları, odalar ve siyasi partileri ziyaret edeceğiz. Tüm ortaklarımızı ve Tariş çalışanlarını haklı mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz.”

Aksoy ayrıca, düzenli olarak ortaklar ve işçilerle buluşmalar yapıp eylem planlarını zenginleştirmek istediklerini ekledi.

Neler olmuştu?
TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği 2009 yılının Şubat ayında Tariş İplik ve Dokuma Fabrikası'nın üretime 6 ay ara verdiğini açıklarken, işçilerin de kısa çalışma ödeneğinden yararlanması için Türkiye İş Kurumu'na başvurdu. Birliğin 19 Ağustos'ta yapılan Olağanüstü Genel Kurulu'nda göreve gelen yeni yönetim de kısa çalışma ödeneğini 6 ay daha uzatmıştı. 1 Şubat 2010'da işbaşı yapmak isteyen işçiler Birlik yönetimi ile görüştü ancak olumlu yanıt alamadığı için eyleme gitme kararı aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle