GeriEkonomi Tarımda üretici ve üretim yaptıranlara faiz indirimli kredi verilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarımda üretici ve üretim yaptıranlara faiz indirimli kredi verilecek

Tarımda üretici ve üretim yaptıranlara faiz indirimli kredi verilecek
refid:28021713 ilişkili resim dosyası

Tarımsal üretime yönelik olarak üreticilere ve tarımsal üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişilere, üretim faaliyeti konularına göre 500 bin lira ile 12.5 milyon lira arasında değişen miktarlarda "faiz indirimli" kredi sağlanacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sağlanacak kredinin faizlerinde, krediye konu olacak üretime göre yüzde 25 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda indirim yapılacak.

Kararda, "Sözleşmeli üretim modeli kapsamında, üreticiler ile imzaladığı sözleşmeler dahilinde yetiştirilen ürünü almayı garanti etmek suretiyle tarımsal üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişi üreticilere, söz konusu üretim faaliyetlerinin finansmanı amacıyla azami 10 milyon liraya kadar sözleşmeli üretim kredisi verilir" denildi.

İndirim oranlarının kademeli olarak uygulanacağı üretim konularında kredi kullanacak üreticiler, indirim oranlarından, kullanacakları kredi miktarına göre kademeli olarak yararlandırılacaklar. Karar 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle