Yeşil fasulye bu yıl üreticisini sevindiriyor

AA
08.08.2014 - 12:10 | Son Güncelleme:

Erdemli ilçesinde yaylalık yerlerde açık alanda yetiştirilen yeşil fasulyenin tarladan kilogramının 1,75-2 lira arasında satılması üreticileri memnun etti.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç, yaylalarda sebze üretimi yapan çiftçileri ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. Toros Dağları'nın eteklerindeki yaylalarda yeşil fasulye hasadının başladığını belirten Gürgenç, bu yıl fiyatın üreticinin yüzünün güldürdüğünü söyledi.

Geçen yıl aynı dönemde kilogramı 50 kuruşa alıcı bulamayan yeşil fasulyenin şu an tarlada 1,75-2 liraya satıldığını bildiren Gürgenç, "Yaylalarda yaklaşık 3 bin dönüm açık arazide yetiştirilen yeşil fasulyeden hasat sonunda 5 bin tona yakın ürün alınması bekleniyor. Fiyatların istenilen seviyede olması çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını almasını sağlıyor. İnşallah bundan sonra da böyle devam eder" dedi.

Gürgenç, son dönemde yaylaların sulama suyuyla sulanmasının üretime önemli oranda katkı sağladığının altını çizerek, bu imkanların rekolteye de yansıdığını sözlerine ekledi.

Yeşil fasulye üretimi yapan çiftçilerden Ahmet Elal da fiyatlardan memnun olduğunu belirterek, "Geçtiğimiz yıl masraflarımızı dahi karşılayamazken bu yıl çok şükür fiyatlar güzel. İnşallah bundan sonra da böyle gider" diye konuştu.

Bu arada, Erdemli ilçesinde hasadı yapılan ürünlerin İç Anadolu ve Marmara bölgelerine gönderildiği öğrenildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı