GeriTarım Sağlıklı yaşamını incire borçlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlıklı yaşamını incire borçlu

Sağlıklı yaşamını incire borçlu
refid:27112526 ilişkili resim dosyası

AYDIN’ın Germencik İlçesi Çarıklar Mahallesi’nde 91 yaşındaki Süleyman Aydoğdu, uzun ve sağlıklı yaşamasını incir yemesine borçlu olduğunu söyledi.

Halkın yüzde 80’inin geçimini incirden sağladığı Germencik’in Çarıklar Mahallesi’nde, dağlardan incir toplayarak gençlere taş çıkaran Süleyman Aydoğduşunları anlattı:

"1923 yılında Cumhuriyetle birlikte doğdum. 10 yaşında incir bahçelerinde incir toplayarak büyüdüm. Burada gördüğünüz incir ağaçlarının çoğunu ben diktim. Bu ağaçlar benim çocuklarım gibidir. 91 yaşına girdim halen daha incir topluyorum. İncir ağaçları dağ yamaçlarında yetişir. Bu nedenle topladığımız incirleri burada kurutuyor ve mahalleye götürüyoruz."

İncirleri temizledikten sonra tüccarlara sattıklarını belirten Süleyman Aydoğdu, dağda yetişen incirin ovadakine göre daha kaliteli olduğunu söyleyerek "Uzun ve sağlıklı yaşantımızın sırrı incirdedir. İncir her derde davadır. Herkesin incir yemesini tavsiye ediyorum. 91 yaşındayım ama halen daha gençlerle birlikte incir topluyorum" dedi.

Sağlıklı yaşamını incire borçlu


İNCİRDE KALİTE ARTTI


Aynı aileden 78 yaşındaki Kazım Aydoğdu ve 81 yaşındaki Durmuş Ali Aydoğdu ile birlikte yaşadığı Çarıklar Mahallesi’nde halkın geçimini yüzyıllardan beri incir üretimi yaparak sağladığını ifade eden Süleyman Aydoğdu, "Çarıklar’da 160 hanede yaklaşık 500 nüfus yaşıyor. Halkın yüzde 80’i geçimini incirden sağlarken kalan yüzde 20’si zeytin üretimi yapıyor. Geçmiş yıllara oranla incir üreticisi daha bilgili. Bu nedenle şimdi daha kaliteli incir üretimi yapılıyor" diye konuştu.

İncir tüccarı Ruhi Doğan ise Çarıklar Mahallesi’nde yıllık 700 ton civarında incir üretiminin yapıldığını ve üretilen incirlerin çoğunun yurt dışına pazarlandığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle