Çiftçiye yeni gelir kapısı

Hürriyet Haber
07.10.2015 - 14:35 | Son Güncelleme:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen "Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi"yle ilaç, gıda ve kozmetik gibi farklı sektörlerde ham madde olarak kullanılan ve doğada kendiliğinden yetişen ıtri ve tıbbi bitkilerin bilinçli tarımla üretilmesi hedefleniyor.

Bakanlık tarafından sürdürülen "Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi"yle çiftçilere, tarım sektöründe alternatif ürün yetiştirme imkanı sağlanacak.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Ali Olgun: "Dünyada yaygın olan bu türlerin en büyük kısmı ülkemizde görülmekte. Bu türlerin yok olmaması için tarımını yapmayı amaçlıyoruz"

İlk etapta 25 ilde uygulanan proje kapsamında, Hatay'ın defnesi ve zahteri, Denizli'nin kekiği, Karabük'ün safranı, Muğla ve Aydın'ın adaçayı, Isparta'nın lavantası gibi daha birçok ıtri ve tıbbi bitki çiftçiler için alternatif ürün haline gelecek.
 
Türkiye ıtri ve aromatik bitkiler açısından zengin

Bu tür bitkilerin doğada gelişigüzel toplandığına işaret eden Olgun, bunun önüne geçmek ve çiftçiye alternatif ürün sunmak adına proje geliştirdiklerini belirtti.

Olgun, "Bu bitkilerimizin çoğunun toplama aşamasında yanlış yollar izlenmemesi ve kültürel olarak tarımının yapılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak çiftçimizin toplamaktan ziyade üretimini yapmasını amaçladık. Özellikle kırsal kesimlerde daha yaygın olduğu için çiftçilerimizin alternatif ürün yetiştirmelerini ve gelirini yükseltmelerini amacıyla projeyi geliştirdik. Şu an için proje 25 ili kapsamakta. Zamanla bunu daha da genişletmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Dekar başına 100 lira devlet desteği

Olgun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak çiftçinin gelir seviyesini yükseltmenin yanı sıra yurtiçi tüketimden ziyade ihracata yönelik gelişmelerin de sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.

Ayrıca dünya piyasalarının istediği kalite ve miktarda, güvenilir tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimin artırılması için yeni bir destekleme politikası uygulandığını anlatan Olgun, tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiren çiftçilere dekara 100 lira destekleme ödemesi yapılacağını kaydetti.

Etiketler: çiftçi


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı