GeriTarım "Çekirdeği" için karpuz yetiştiriyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Çekirdeği" için karpuz yetiştiriyorlar

"Çekirdeği" için karpuz yetiştiriyorlar

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Zilan köyündeki üreticiler, daha fazla gelir getiren çekirdeği için karpuz üretiyor.

Zilan köyündeki çiftçiler tarlalarında büyük emekle yetiştirdikleri karpuzdan elde ettikleri çekirdeğin, daha fazla kazanç getirmesinin ardından karpuzu çekirdeği için yetiştirmeye başladı. Karpuz patozuyla çıkardıkları çekirdeği pazarda satan çiftçiler, karpuzdan kazandıkları parayı 6 kat artırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Karpuz üreticisi Mehmet Nuri Oğuz, geliri karpuzdan daha yüksek olan karpuz çekirdeğini satarak iyi bir kazanç elde ettiklerini söyledi.

Bu kazancı gören civar köylerin de karpuz çekirdeği için karpuz üretimine yöneldiğini ifade eden Oğuz, "Fikir bizim köyden çıktı. Şimdi komşu bütün köyler de buna yöneldi" dedi.

"Karpuz para etmediği için çekirdeğine yöneldik"
Oğuz, daha önce karpuz çekirdeklerini elle ayırdıklarını anlatarak, teknolojinin gelişmesiyle üç yıldır çekirdekleri karpuz patozuyla çıkarttıklarını belirtti. Pazarda, karpuz çekirdeğinin karpuzdan daha yüksek fiyata satıldığına işaret eden Oğuz, "Karpuz para etmediği için çekirdeğine yöneldik" diye konuştu.

Çekirdekleri kurutup, sattıklarını dile getiren Oğuz, "Bir römork dolusu karpuzu 50 liraya, aynı miktardaki karpuzdan elde ettiğimiz iki çuval çekirdeği ise 300 liraya satıyoruz" ifadesini kullandı.

Oğuz, geçen yıl çekirdeğin kilosunun 5, bu yıl ise ise 4 liradan satışa sunulduğunu belirterek, çekirdeği iç pazarın yanı sıra yurtdışına da sattıklarını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle