Çam balında beklenti düşük

Hürriyet Haber
20.10.2015 - 11:37 | Son Güncelleme:

Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80'inin karşılandığı Muğla'da, bu yıl hasadın 8-10 bin ton civarında olması bekleniyor.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı Ziya Şahin yaptığı açıklamada Türkiye'nin, dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ını karşıladığını söyledi.

İl genelinde 6 bin ailenin geçimini arıcılıktan sağladığını anlatan Şahin, bu yıl bal üretiminin iyi başlamadığını belirtti.

Son 10 yılda Türkiye'deki kovan sayısının yüzde 40 arttığını, bu artışın Muğla'da da yaşandığını ifade eden Şahin, arı ve kovanların yoğun olduğu bölgelerde ise bal üretiminin düşük seyrettiğini bildirdi.

Muğla'da 5 yıl önce 1,5 milyon olan kovan sayısının şu anda 2,5 milyona ulaştığını kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

"Buna rağmen çam balı üretimi düştü. 2 yıl önce Muğla'da 20 bin ton çam balı hasadı yapılırken bu yıl ancak 8-10 bin ton civarında bir hasat bekleniyor. Dolayısıyla kovan sayısı arttı ancak bal yok. Bundaki etmenlerin başında son yıllarda orman alanlarında çıkan yangınlar geliyor. Çevresel faktörler geliyor. Son 10 yılda arıcıların konakladığı ormanlık alanlar aynı kalırken kovan sayısı ise iki katı arttı. Dolayısıyla bir yığılma oldu ve arılar bal yapamıyor."

Bölgede özellikle çam balı üretim döneminde aşırı ve kontrolsüz arı girişi olduğunu anlatan Şahin, "Bazı bölgelerimizde kovanlar tabiri caizse üst üste konulmaktadır. Böyle bir üretim alanında verimlilikten bahsedilemeyeceği gibi gelecek konusunda da bu durum üreticileri endişeye sevk etmektedir" diye konuştu.

Şahin, çam balı üretim sahalarının planlı bir şekilde arttırılması gerektiğini belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı