GeriTarım 681 bin 643 ton yaş çay alımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

681 bin 643 ton yaş çay alımı

681 bin 643 ton yaş çay alımı

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, 2015 yılında toplamda 681 bin 643 ton yaş çay alımı gerçekleştirerek ÇAYKUR tarihinin rekorunu kırdıklarını söyledi.

 

ütlüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de 2015 yılı yaş çay sezonunun oldukça verimli geçtiğini, sezonun geç açılmasına rağmen verimin yüksek olduğunu belirtti.

ÇAYKUR'un her geçen yıl üreticiyi daha da mutlu ettiğini dile getiren Sütlüoğlu, "Her geçen yıl çok daha iyi duruma geliyoruz. Randevulu sistem ve kota artırımlarıyla üreticilerimiz çok daha keyifli bir yaş çay sezonu geçirdi. 2015 yılında toplamda 681 bin 643 ton yaş çay alarak ÇAYKUR tarihinin rekorunu kırmış olduk" dedi.

Sütlüoğlu, günlük kapasite artışının ÇAYKUR'un yaş çay alımlarını ve üreticiyi rahatlattığını vurgulayarak, "Günlük 6 bin ton olan yaş çay işleme kapasitemizi 8 bin tona çıkardık. Böylece çayı taze işleme fırsatı bulduk. Bugün kalitede çok iyi bir noktaya geldik. Kalitede son bir kaç yıldır üreticilerin dikkatiyle birlikte yükselişteyiz. Daha dikkatli davranarak çok daha iyi seviyelere gelebiliriz. Biz çaydan babalarımızın ekmek yediği gibi torunlarımızın da ekmek yemesini istiyoruz" diye konuştu.

ÇAYKUR'un yaş çay işlenmesinin yanında ödemelerini de düzenli yaptığını kaydeden Sütlüoğlu, şöyle devam etti:

"Aldığımız yaş çay karşılığında 130 bin 500 ton kuru çay üretimi gerçekleştirdik. Üreticilere ise ödemelerimizi tamamladık. Organik tarım farkı olarak 21 milyon lira ödeme gerçekleştirdik. Aldığımız 810 kilogram beyaz çay karşılığı 283 bin 500 lira ödeme yaptık. Yaş çayda ödemeleri ise çayı aldığımız ayın ertesi ay yaptık ve son olarak eylül, ekim ayında yaş çay ödemelerini tamamladık. Üreticilerimize aldığımız yaş çay karşılığı 1 milyar 76 milyon 107 bin lira ödeme gerçekleştirerek ödemeleri tamamladık"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle