GeriEkonomi Tarım üreticisinin ürünü bitti, fiyatlar yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarım üreticisinin ürünü bitti, fiyatlar yükseldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl üreticinin, maliyetin yüzde 25-30 altında bir fiyatla buğday sattığını ifade ederek, üreticinin ürününün bittiği dönemde fiyatların yükselmeye başladığını belirtti.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, üreticinin büyük bir bölümünün ürününü sattığını, piyasaların ise eylül ayı ortasından itibaren yükselmeye başladığını ve bu yükselişin devam ettiğini ifade etti.
Bu yıl üreticinin maliyetin yüzde 25-30 daha altında bir fiyatla buğday sattığını öne süren Bayraktar, üreticinin ürününün bittiği dönemde fiyatların yükselmeye başladığını kaydetti.

Bayraktar, şu anki piyasa fiyatlarının üreticinin satış fiyatının yüzde 30 fazlası olduğunu dile getirerek, “Şu anki piyasa fiyatları üretici satış fiyatının yüzde 30 fazlası, bu ticaretten kimlerin kazançlığı çıktığı belli. Çiftçi yine kaybetti” dedi.
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu yıl uygulanan alım politikalarında bazı hatalar bulunduğunu öne süren Bayraktar, bunları şöyle sıraladı:

“-TMO'nun hasat sezonunun en yoğun olduğu dönemde 35 YKr/kg olarak açıkladığı alım fiyatı geçen yılki fiyatın yüzde 6 gerisinde kalmıştır.
-TMO alımları 30 tonla sınırlandırmıştır. Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden alım yapacak olması, alımlara bir sınır daha getirmiştir.
-TMO bu yıl ilk defa iç satış fiyatlarını alım fiyatlarıyla birlikte açıklamamıştır.
-Ürün alımlarını vadeli olarak yapmıştır.
-Dahilde işleme izin belgesi kapsamında hububat mamulleri ihracatını gerçekleştirenlerin TMO'dan buğday alabilmeleri için ihracatı fiili olarak gerçekleştirmelerinin yanı sıra taahhüt etmeleri de yeterli görülmüştür.
-TMO'nun başlangıç alım fiyatı açıklamasıyla fiyatlar düşmeye başlamış, düşüş Temmuz ve Ağustos ayında da devam etmiştir.
-Sonuçta, TMO'nun alımlarda kota uygulaması ve Çiftçi Kayıt Sistemi şartı öngörmesi, tüccarın piyasaya gelecek ürün arzının fazla olacağı ve istediği fiyattan ürün alabileceği beklentisi yaratmıştır. Tüccar istediği gibi fiyat vermiş, çiftçi çaresiz boyun eğmiştir.”

Eylül ayı ortasından itibaren buğday fiyatlarının yükselmeye başladığını belirten Bayraktar, bunun nedenlerini, “TMO'nun alım fiyatlarından daha yüksek fiyatla satışa başlaması”, “çiftçinin pazara arz edecek ürününün kalmaması”, “ürün arzının yoğun olduğu dönemde fiyatların düşük olması”nın etkili olduğunu ifade etti.
Bayraktar, TMO'nun bu yıl uyguladığı politikanın hem üreticinin zararına sebep olduğunu hem de TMO'ya üstlenebileceğinden daha fazla mali yük getirdiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle