GeriEkonomi Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TL'den alacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TL'den alacak

Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TL'den alacak
refid:27342592 ilişkili resim dosyası

Tarım Bakanlığı bu yıl elde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından kilogramı 10.5 liraya alınabileceğini açıkladı. Kurban pazarlarında 13 liradan satılan kurbanlıklar için belirlenen fiyatın düşük olduğunu belirten sektör temsilcileri, açıklanan rakamla üreticinin zarar edeceğini ancak özel sektörün fiyatları daha da aşağı çekmesinin engellenmiş olduğu belirtildi.

Kurban bayramı sonrasında hayvan pazarlarında elde kalan kurbanlıklar için alım fiyatı açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Et Süt Kurumu’nun (ESK)canlı hayvan alımlarında kilogram başına ortalama 10.50 TL ödeyeceğini ifade etti. Kurban pazarlarında canlı hayvanın kilogram fiyatı 12.5-13.5 TL seviyesinde olurken belirlenen fiyatın düşük olduğunu söyleyen Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, hayvan sahiplerinin kurban pazarlarında kalan kurbanlıkları bu fiyata özel sektöre de satabileceğini söyledi.

Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TLden alacak HIZLI KURBAN

Ancak ESK’nın alım fiyatlarının taban fiyat belirlenmesi konusunda iyi bir çalışma olduğunu anlatan Yetkin, “Özellikle batı bölgelerine gelen hayvanlar için çok fazla nakliye parası ödeniyor. Elde kalanları geri götürmek de ayrı bir maliyet oluşturuyor. Bu yüzden geri götürmektense hayvanlarını kuruma satmayı düşünebilirler. Ancak bu fiyata hayvanlar satılırsa, üretici zarar etmiş olur. Bu sebeple ESK’ya çok fazla hayvan satılacağını düşünmüyorum. Kalan hayvanları açıklanan fiyatın çok az daha üzerine özel sektörün alabileceğini düşünüyorum” dedi.

SAĞLIK KONTROLÜ YAPILACAK

Tarım Bakanlığı’nın elde kalan kurbanlıklarla ilgili yaptığı açıklamada da şu ifadeler yer aldı. “2014 yılı kurban bayramı sonrasında geçen yıl olduğu gibi kesim zorunluluğu olmadan canlı hayvan alımı yapılacaktır. Başta batı bölgelerindeki illerimiz olmak üzere, ülkemiz genelinde kurban bayramı dolayısıyla kurban pazarlarına getirilen ancak yetiştiricilerimizin ellerinde kalan hayvanlarını, değerlerinin altında satmalarını, geri dönüş sürecindeki mali giderler konusunda sıkıntı yaşamasını engellemek amacı ile Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacaktır. 2013 yılı içinde pilot uygulaması yapılan ve yetiştiricilerimiz tarafından ilgi gören canlı kurbanlık alım metodu ile, kombina müdürlükleri tarafından 08.10.2014 tarihinden itibaren, hayvanların fiziksel ve hayvan hastalıkları yönünden muayenelerinin yapılarak, kombina müdürlüğünün bulunduğu illerde (Adana, Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Denizli, Erzurum, Sakarya, Sincan, Van ve Yozgat) işletmelerimiz bünyesinde aşağıda belirtilen şartlarda alımları gerçekleştirilecektir.”

HAYVAN ALIM KRİTERLERİ

Bakanlığın yaptığı açıklamada canlı hayvan alım kriterleri şu şekilde açıklandı:

Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TLden alacak
Asgari 400 kg ve üzeri canlı ağırlıktaki besi kondisyonu yüksek erkek canlı kasaplık sığırın canlı kantar tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu elde edilen ağırlığına 10,50 TL/canlı kg. üzerinden yüzde 50 peşin, kalanı 30 gün vade ile,

Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TLden alacak
320-399 kg canlı ağırlıktaki besi kondisyonu yüksek erkek canlı kasaplık sığırın canlı kantar tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu elde edilen ağırlığının 10.00 TL/canlı kg. üzerinden yüzde 50 peşin, kalanı 30 gün vade ile alımları gerçekleştirilecektir.

Tarım Bakanlığı elde kalan kurbanlıkların kilogramını 10.50 TLden alacak
II. ve III. kalite dişi hayvanlar canlı alım kriterleri ile değil kurumun diğer alım kriterlerine uygun şekilde alımları geçekleştirilecektir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle