GeriEkonomi Tarihi ihale öncesi piyasalar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi ihale öncesi piyasalar

Bugün Hazine tarihinin en uzun vadeli yerli para cinsi ihalesine çıkıyor. Buradan çıkacak sonuçlar piyasanın durumunu ve gelecek algılamasını göstermesi açısından önemli. İhalele öncesinde tüm piyasalarda yatay seyir bekleniyor.. İhaleler sonrası çıkacak rakamlar ise öğleden sonra piyasaların yönünü belirleyecek..

İMKB 100 Endeksi dün günü yüzde 1 oranında bir değer artışı ile 28 bin 4 puan seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi bu hafta ortalamalarına kıyasla düşük bir seviyede kaldı: 724 milyon YTL. Ki bu rakam dünkü işlem hacminin yüzde 35 altında.

Borsada dünkü kapanışın 28 bin puanın üzerinde olması çok önemli değil. Çünkü hakikaten bu seviyenin üzerine zorlanarak çıktığını gördük. 28 bin puan seviyesi kritik bir psikolojik seviye. Bu seviye aşağı hareketlerde destek, yukarı hareketlerde direnç olarak karşımıza çıkıyor. O yüzden bugün endeksin bu seviyenen üzerinde tutunması önemli olacak. Bu seviyenin üzerinde tutunabilirse 28 bin 400 puan seviyesindeki teknik desteğin üzerine çıkış çabaları izleyebiliriz.

Ama bu seviyenin üzerine çıkılmasını sağlayacak bir motivasyonunu da bulunmadığını söylemek gerek. Daha doğrusu bu seviyenin üzerine çıkabilir ama orada tutunması zor görünüyor. Çünkü maalesef yeni beklenti yok.

Aşağı yöndeki hareketlerde ise geçen hafta da izlediğimiz gibi 27 bin 750 puan seviyesi destek olarak karşımıza çıkacak. Bu seviye kırılırsa da aşağı yöndeki hareket 27 bin seviyesine doğru hızlanabilir.

Bugün bono piyasası için önemli bir gün. İki ihale yapılacak. Birincisi 13 Şubat 2008 itfalı 6 ayda bir kupon ödemeli LIBOR + %1.60 değişken faizli dolar cinsi tahvil ihalesi,  ikincisi ise 10 şubat 2010 vadeli 5 yıllık yıllık 6 ayda bir sabit %7.5 kupon ödemeli YTL cinsi olacak. Hazine bu hafta 2.3 milyar YTL’si piyasaya olmak üzere toplam 2.7 milyar YTL itfa yapacak.

Dün Bankacılık Yasası’nın Bakanların imzasına açıldığı haberi piyasanın üzerindeki gerginliği bir nebze azalttı. Dünkü yazımızda IMF anlaşmasına ilişkin kafalarda soru işaretleri oluşmaya başladığını söylemiştik. IMF’nin yeni stand/by için şart koştuğu Bankalar Yasası’nın imzaya açılması bu yöndeki şüpheleri kısmen ortadan kaldırdı. Bu da bono piyasasında alım getirdi. Gösterge kağıdın faizi yüzde 17.4 seviyesine indi. Uzmanlar faizin yüzde 16,8 seviyesine kadar gerileyebileceğini düşünüyor.

YTL ise dün dolar karşısında değer kazandı ama euro karşısında değer yitirdi. Dollardaki düşüşün nedeni dış piyasalardaki dolar satışları. Dün dolar bankalararası piyasada 1.3140/1.3180 YTL arasında işlem gördü ve 1.3151/57 YTL seviyesinden kapandı. Merkez Bankası, düzenlediği günlük döviz alım ihalesinde opsiyon kullanmayarak 15 milyon dolar aldı. İhaleye 77 milyon dolar teklif gelirken maksimum kur 1.3150 YTL oldu. Pazartesi itibariyle, MB’nin 22 Aralık 2004’ten beri ihaleler yoluyla piyasadan aldığı döviz miktarı 1,073.9 milyon dolara ulaştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle