GeriEkonomi Tarifeli çözüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarifeli çözüm

Tarifeli çözüm

Turizm sektöründe son dönemlerde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Murat Ersoy, “Hükümetler charter uçuş izinlerini iptal edebilir, ancak vatandaşının seyahat etme özgürlüğünü elinden alamaz. Dolayısıyla tarifeli uçuşlar iptal edilemez. Süreklilik için tarifeli uçuşlara ağırlık veriyoruz” dedi.

TURİZMDE yaşanan gelişmeler sektörde bazı kuralların da değişmesine neden oluyor. Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “Tarifeli uçuşlar çok önemli. Bu alanda yapılacak yatırımlar artmalı. Çünkü hükümetler charter uçuşları iptal edebiliyor. Ancak tarifeli uçuşlarda aynı durum söz konusu değil. Uçuşlar devam ettiği sürece de mutlaka o bölgede bir turizm pazarı oluşuyor. Havayolları da riski alarak, elini taşın altına koyar” dedi.

Atlasglobal’in davetlisi olarak gittiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri’nden Sharjah’ta sektör hakkında değerlendirmelerde bulunan Ersoy, şunları anlattı:

"Son yaşanan gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin riskli ülke konumuna düşmesiyle beraber, pek çok tur operatörü charter uçuşları iptal etti. Ancak onlar için de büyük bir sıkıntı bu. Avrupa’daki tur operatörlerinin turlarının yüzde 20’sinin Mısır oluştururken, yüzde 40’ını Türkiye oluşturuyordu. Bu iki ülkenin de aynı dönemde sıkıntı yaşaması, tur operatörlerini de zora soktu. Bundan sonra hiçbir tur operatörü yumurtaları aynı sepete koymayı tercih etmeyecek. Hiçbir destinasyonun yüzde 20’nin üstüne çıkmasına izin vermeyecek. Biz Türkiye olarak alternatif destinasyonlar yaratarak turizm sektörünü bu sıkıntıdan kurtarabiliriz.”

DUBAİ’NİN İLÇESİ GİBİ

Ersoy, son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nden Sharjah’a sefer başlattıklarını anlattı. Ersoy, bölgenin önemli aktarma noktalarından biri kabul edilen Sharjan’la ilgili şöyle konuştu: “Son dönemde özellikle çok sayıda otel yatırımıyla dikkat çeken Sharjah, en büyük üçüncü emirlik konumunda. Dubai merkezine sadece 26 kilometre uzaklıkta olan emirlik, bölgenin önemli destinasyonları arasında yer alıyor. Sharjah farklı bir emirlikten öte, Dubai’nin bir ilçesi gibi. Sharjah, Avrupa uçuşlarımızı besleyecek bir uçuş noktası olması açısından da bizim için önemli bir yatırım. Sharjah Havalimanı, Dubai’ye gidenler için, konaklanacak lokasyona göre kimi zaman çok daha uygun bir tercih oluyor. Atlasglobal bu uçuşlarla aynı zamanda Sharjah yolcularının da İstanbul üzerinden 15’i aşkın uluslararası destinasyona erişimini de kolaylaştırıyor. Transit yolcu taşımacılığında İstanbul her geçen gün önemini artırıyor.”

TAVAN 310 TL'YE VURUR

HAVAYOLU şirketlerinin iç hat uçak biletleri için uyguladığı ‘tavan fiyat’ uygulamasını değerlendiren Murat Ersoy, “Bu uygulama son bulmuş değil. Döviz kurlarının bu seviyede devam etmesi durumunda bu yıl en yüksek ücretin 310 lira olacağını tahmin ediyorum” dedi. 

500 DOLARA TÜRK VİZESİ

TÜRKİYE’nin yasadışı göçü engellemek için şubatta Irak’a vize uygulaması başlatması, bu ülke ile hem turizmi hem de ticareti etkiledi. Irak’tan Türkiye’ye gelen uçakların yüzde 95 doluluk oranı ile uçtuğunu anlatan Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy, “Türkiye’nin en büyük ticaret yaptığı ülkelerden biri Irak’tı. Bu ülke turizm ile de öne çıkıyordu. Türkiye olarak bu kapıyı kapatmış durumdayız. Irak’taki konsolosluklarımız günde 200 vize verebiliyor. Şu anda Irak vatandaşlarının vize almadan gidebildiği tek ülke Lübnan. Irak’a 20 milyar dolar ihracat yapıyorduk. Bu ticaret Lübnan’a kayıyor. Biz vizelere karşı değiliz. Sadece önlemden sonra uygulanmalıydı” dedi.

 

MALİYETTE BİRİNCİLİK EKİPTE

PETROL fiyatlarındaki düşüş havacılıkta maliyet dağılımını değiştirdi. Ersoy’un verdiği bilgilere göre önceleri uçuş maliyetinde birinci kalem yatık iken oran yüzde 20’lere geriledi. Daha önce yüzde 25 olan uçuş ekibi maliyetleri yüzde 35’lere çıktı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle