GeriEkonomi Taranoğlu'ndan özelleştirme dersi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taranoğlu'ndan özelleştirme dersi

Ormen Bakanı Ersin Taranoğlu, Uludağ'da bakanlığına ait özelleştirilen bir tesise astığı pankartla özelleştirme dersi verdi. Zarar ettiği için özel sektöre devredilen tesise asılan pankartta, 1992-97 yılları arası için, ‘‘595 bin dolarlık zarar sizin vergilerinizle karşılandı’’ denildi.

Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, milletin soyulduğunu, bakanlığına ait özelleştirilen bir tesise astığı dev pankartla, itiraf etti. Zarar ettiği gerekçesiyle işletmesi özel sektöre devredilen Uludağ'daki tesise asılan dev pankartta, 1992-97 yılları arası için, ‘‘595 bin dolarlık zarar sizin vergilerinizle karşılandı’’ görüşlerine yer verildi.

Yaklaşık 12 yıl önce, halka da açık tutulacağı, ortadireğe ‘‘kuru fasulye, pilav ve turşu’’ verileceği belirtilerek Uludağ'da temeli atılan Orman Bakanlığı'na ait tesis, bir ay önce, ihaleye çıkarıldı ve 3 yıllığına, Ali Ağaoğlu'na devredildi. Ağaoğlu'nun oteli önümüzdeki ay başından itibaren devralacağı bildirilirken, bakanlığın çatı katıyla birlikte dört katlı tesise önceki gün astığı 10 metre boyundaki 4 metre enindeki pankart, herkesi şaşkına çevirdi. Altında ‘‘Orman Bakanı’’ imzası bulunan pankartta, şu ifadeler yeraldı:

‘‘Bu bina Orman Bakanlığı'na aittir. 1992-97 yılları arasında 595 bin dolar zarar etti. Bu zarar sizin vergilerinizle karşılandı. Şimdi özel sektöre devrettik. Yıllık 220 bin dolar (yaklaşık 54 milyar lira) gelir alıyoruz. Artık zararı siz ödemeyeceksiniz. Elde edilen gelir size hizmet olarak geri dönecek. Güçlü devlet, zengin millet için biz Uludağ'dan çıktık. Sıra sizde.’’

Uludağ'da otelcilik yapan bir işletmeci, tatil merkezinde Köy Hizmetleri, Etibank, ODTÜ, DSİ, PTT, TEK, Beden Terbiyesi, MİT, Silahlı Kuvvetler'e ait tesislerin de bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

KAMU UCUZ KİRALIYOR

‘‘Bugün özel sektöre ait otellerde kişi başına tam pansiyon 20-22 milyona konaklanıyor. Bu rakam kamuya ait tesislerde 2-4 milyon. Orman Bakanlığı'na ait tesis neden sezon öncesinde özelleştirilmedi? Çünkü burada sezon boyunca ANAP'lı bir milletvekilinin otelinde çalışanlar kaldı. Bu güzelim tatil yerinde yapılan usulsüzlüklerin altı karıştırılsa devletin en üstlerinde bulunan kişilerin ismi çıkar. Bakan, pankartla Uludağ'dan çıktıklarını söylüyor. O zaman bakanlığın diğer tesisi neden özelleştirilmedi?’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle