GeriEkonomi Tarabya’da yüzdüm size hep sempatiyle baktım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarabya’da yüzdüm size hep sempatiyle baktım

1978-1987 yıllarında IMF’nin Başkanı olan ve 1998 yılından bu yana BNP Paribas’ın danışmanı olan Jacques de Larosiere, 13-14 yaşında İstanbul’da yaşadığını belirterek, ‘Tarabya’da bir yalıdan Boğaz’ın sularında yüzerdik. Türkiye’ye karşı hep bir sevgim ve sempatim oldu’ dedi.

DÜNYANIN en büyük bankalarından biri olan Fransız BNP Paribas Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve eski IMF Direktörü Jacques de Larosiere, 1943 ve 1944 yıllarında babasının işi nedeniyle İstanbul’da yaşadığını belirterek, ‘O yıllarda Tarabya’da yazları denize girerdim. Ben hayatım boyunca bu ülkeye ve insanlarına sevgi ve sempati duydum.’ dedi.

BNP Paribas ile Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) gerçekleştirdiği ortaklığın imza töreni için İstanbul’a gelen Larosiere ile İstanbul’daki yaşamı ve Türkiye’ye bakışıyla ilgili konuştuk. Babasının Fransız Donanması’nda subay olduğunu belirten Larosiere, ‘Babam Türkiye’de Deniz Ataşesi olarak görev yaptı. Bütün aile İstanbul’da 2 yıl süreyle yaşadık. Babam yazları Tarabya’da bir yalı kiralardı. Orada Boğaz’da yüzerdik. Güneşlenirdik’ dedi.

İSTANBUL’DA UFKUM GENİŞLEDİ:

İstanbul’da bir Fransız lisesinde eğitim gördüğünü anlatan Larosiere, ‘Hem Fransız hem Türk arkadaşlarım vardı. Türkiye’de olmak hoş bir tecrübeydi. Özellikle benim yaşımdaki bir gencin ufkunu genişletmesi için iyi bir fırsattı’ dedi. 60 yıl önce olmasına rağmen Türkiye’yi çok net hatırladığını bildiren 75 yaşındaki Larosiere, ‘İstanbul’daki insan kalitesini çok iyi hatırlıyorum. Türkiye’deki insan ilişkileri beni her zaman çok etkiledi. İnsanlar çok sıcak ve yardımsever’ diye konuştu. Daha sonraki yıllarda pek çok kere Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Larosiere, BNP Paribas’ın TEB’le yaptığı ortaklık nedeniyle de burada olmaktan son derece mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Larosiere, ‘Yeniden İstanbul’da olmak beni çok duygulandırdı ve nostalji yaşattı. Düşünebiliyor musunuz, benim Beyoğlun’da, Tünel’de, İstiklal Caddesi’nde anılarım var. Yine aynı yerlerde dolaştım’ diye konuştu.

IMF yardımıyla daha iyi olursunuz

TÜRKİYE’
nin 2001 yılında yaşadığı krizle gerilediğini hatırlatan Larosiere, ‘Ancak Türkiye şu anda yükselişte. Ekonomik büyüme etkileyici. Bütçedeki durum iyi görünüyor. Enflasyonun düşmesi, faizlerin gerilemesi olumlu gelişmeler. Ekonomiye olan güven hem içeride hem de dışarıda arttı’ dedi. IMF’nin yardımıyla Türkiye’nin daha iyi olabileceğini söyleyen Larosiere şöyle konuştu: ‘IMF’le yapılacak bir anlaşma çok önemli. Piyasalar bunun Türkiye’nin kalıcı durumu ve geleceği olduğunu anlayacaktır. Tabii ki hala yapılacaklar var. Özelleştirmelere ağırlık verilebilir. Yatırım ortamı iyileştirilebilir. Yapılacak yapısal reformlar ve makro ekonomideki gelişmeler piyasalarda güveni artıracaktır. Piyasalar şu anda yapılan değişimleri anlamakta biraz yavaş. Ülkenin gerçekten yaptıklarıyla piyasanın bunu algılaması arasında her zaman bir boşluk vardır. Ancak Türkiye piyasaları ikna etmeli. IMF’nin önemi de burada ortaya çıkıyor. Ben yeni bir anlaşma yapılmasını gerçekten çok istiyorum.’

IMF ile uyumunuz benim ve Özal’ın eseri

1978-1987 yıllarında IMF’in Başkanlığı yaptığını anlatan Larosiere, şunları söyledi: ‘O yıllarda Latin Amerika’da yaşanan ekonomik krizlerle çok uğraşmıştım. Türkiye’nin IMF ile ilişkilerinin geliştiği yıllar da benim başkanlık dönemime rastlıyor. 1981-1982’de Türkiye IMF’le çalışmalara başladı. Başbakan Özal dönemiydi. Türkiye’de reformları başlatan Özal IMF’e yaklaştı. İlişkileri geliştirdi. Türkiye ve IMF arasında çok güçlü bir ilişki başladı. Özal’la o yıllarda çok çalıştık.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle