GeriEkonomi Tarabya’da tatili özlüyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarabya’da tatili özlüyoruz

Tarabya’da tatili özlüyoruz
refid:3724585 ilişkili resim dosyası

Jebel Ali Free Zone Başkan Yardımcısı İbrahim M. Al Janahi, annesinin tatil denince gitmek istediği üç ülke bulunduğunu söyledi ve ‘Biri Türkiye (İstanbul), biri Arabistan (Mekke) biri de Mısır (Kahire). 1980’lerde İstanbul’da yaptığımız tatilleri çok özlüyoruz. Umarım aynı sıcaklığı yine yaşarız’ dedi.

BİRLEŞİK Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşları, 1980’lerdeki ‘Tarabya günlerini’ özlemle arıyor. Jebel Ali Free Zone Başkan Yardımcısı İbrahim M. Al Janahi, yıl sonuna kadar Türkiye’de hangi alanda ne gibi yatırımlar yapabileceklerini netleştirmiş olacaklarını ve önümüzdeki aylarda büyük bir sermaye hareketinin başlayabileceğini söyledi. Janahi, ekonomik ilişkilerdeki canlanma kadar turizm hareketini de önemsediklerini belirtti. Özellikle Tarabya’da yaptıkları tatilleri özlemle andıklarını belirten İbrahim M. Al Janahi, ‘BAE vatandaşları tatil için Avustralya’ya gidiyor. Bizler birkaç günlük otel konaklama tatil yapmayız. En az 1 aylık ve ailece, gittiğimiz yerde ev tutarak tatil yaparız. 1980’lerde istanbul’da özellikle de Tarabya’daki tatillerimiz böyleydi. Ancak o dönemde ne yazık ki İstanbul’lu emlakçılar, satıcılar bize pek de iyi davranmadı. Fiyatları çok yükseltti ve hepimiz üzüldük. Şimdi daha sağlıklı bir planlama yapılırsa yeniden benzer bir turizm hareketi başlayabilir. Benim annemin tatil denince gitmek istediği üç ülke var. Biri Türkiye (İstanbul), biri Arabistan (Mekke) biri de Mısır (Kahire). 1980’lerde İstanbul’da yaptığımız tatilleri çok özlüyoruz. Umarım aynı sıcaklığı yine yaşarız’ diye konuştu.

SERBEST BÖLGE İŞLETEBİLİRİZ Dubai Emiri tarafından tüm bürokratlara ve işadamlarına ‘Türkiye’de ne gibi işler yapılabilir araştırın’ şeklinde talimat verildiğini söyleyen İbrahim M. Al Janahi, kendi uzmanlık alanı olarak belirttiği serbest bölge işletmeciliğinde de yatırım yapabileceklerini bildirdi.

JEBEL ALİ’Yİ İNCELEYİN YETER Jebel Ali Limanı ve Serbest Bölgesi hakkında da bilgi veren Janahi şunları söyledi: ‘Yeniden yatırım yapıyoruz ve çok büyüteceğiz, hem limanı hem serbest bölgeyi. Sadece Jebel Ali için çok büyük bir hava limanı yapılıyor. 10 dakika içinde gemi üstünden uçağa yükleme yapılmış olacak. 67 gemi yanaşma noktası var. Ayda 1500 gemi geliyor. 2004’te 6.5 milyon konteyner trafiği oldu. Yeni yatırımlarla 2030’a kadar yıllık 50 milyon konteyner kapasitesine ulaşacağız. Gelin sadece bilgi alın yeter. Bilgilendirmek, danışmanlık Türklere ücretsiz.’

Kadın bakanımızla gelip yatırımları netleyeceğiz

BAE’nin ilk ve tek kadın bakanı konumundaki Lubna Al Qasemi ile birlikte büyük bir heyetin daha Türkiye ziyareti yapacağını söyleyen İbrahim M. Al Janahi, ‘Kendisi Planlama ve Ekonomi Bakanı’mızdır. İşadamı ve bürokratlarla gelecek. Böylece daha somut işler ortaya çıkacak. Amacımız işlere bir an önce başlamak ve net projelerle yola devam etmek’ diye konuştu. Dubai Holding’in inşaat ile atacağı adımın çok daha hızlı olarak diğer sektörlere de yayılacağını söyleyen Janahi, ‘Dubai Holding buraya gelmeye karar vermiş. Zaten bütün sektörlerde faaliyetleri olan bir grup. Bu nedenle de her alanda yatırımlar olabilir’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle