GeriEkonomi Tapuda Zorunlu Deprem Sigortası karmaşası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tapuda Zorunlu Deprem Sigortası karmaşası

DÜNDEN itibaren başlayan Zorunlu Deprem Sigortası, tapu dairelerini vurdu. Tapu dairelerine uygulama ile ilgili resmi yazışma yapılmadığı için dün tapu işlemleri yapılamadı.

TAPU işlemleri yaptırmak için deprem sigortası zorunlu hale getirilirken, dün tapu dairelerine gidenler, ‘‘Bu konuyla ilgili henüz bize bir yazı gelmedi’’ cevabını aldılar. Tapu daireleri dün sinek avladı, gayrimenkul alım satım işleri yapılamadı. Alım satım yapmak için gün boyu tapu dairelerinde bekleyen vatandaşlar perişan olurken, tapu işlemlerinde devletin bir günde ortalama 1 trilyon lira olan geliri de dün havaya uçtu.

Devletin deprem zararı ödememek, konutları güvenceye almak için getirdiği 'zorunlu deprem sigortası' için, tapu dairelerinin istediği tip ve nitelikte bir poliçenin esasları belli olmadığı için, kendi başlarına deprem sigortası yaptıranların, sigortaları da dikkate alınmadı. Tapu dairesindeki yetkililer, ‘‘Bize genel müdürlükten bu konuyla ilgili bir yazı gelmedi. Nasıl bir poliçeyi, hangi şirketlerin düzenleyeceği kabul edeceğimiz yada etmeyeceğimiz belli değil’’ dediler.

Hazine Müsteşarlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'den konu açıklığa kavuşana kadar, kişilerden zorunlu deprem sigortasını belirli bir sürede yaptırması için taahhütname almasını, tapu işlemlerini yapmasını istedi.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü de, bu isteğin hukuki olup olmadığını araştırmaya geçti. Tüm bu işlemler akşam saatlerine dek uzayınca, tapu dairelerinde alım-satım yapmak mümkün olmadı.

Gazetemizi yurdun dört bir yanından arayan, tapu daireleri önlerinde Ankara'dan gelecek genelgeyi boşuna bekleyen vatandaşlar şikayetlerini, ‘‘Böyle mi AB'ye gireceğiz. Bu sigortanın zorunlu olacağı, nasıl yapılacağı daha önceden bilinmiyor muydu? Hem vatandaşa eziyet çektiriliyor, hem devlet satıştan alacağı gelirlerden oluyor?Devlet bir günde milyarlarca lira kaybetti’’ diyerek dile getirdiler.

Zorunlu deprem sigortasının, ne şekilde yapılacağı belli olana kadar ertelenmesi istendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle