Tapucuların maaşı 200 lira artacak

Aysel ALP/ANKARA
12.05.2011 - 13:45 | Son Güncelleme:

Tapu ve Kadastro memurlarına çifte piyango. 2 yıllık Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu mezunu olan memurlara, lisans tamamlama fırsatı. Uzaktan eğitimle iki yılda bu eğitimi tamamlayanların hem maaşları artacak hem de müdür olabilecekler.

Mezunları devlet memuru olabilen tek okul olan Gazi Üniversitesi Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu’ndan büyük fırsat. 2 yıllık yüksek okul mezunları, yeni açılacak ‘uzaktan eğitim’ programıyla lisans tamamlayabilecekler. 2 yıl sürecek uzaktan eğitim ile çalışırken, okuma fırsatı bulacaklar.

Eğitimi zamanında tamamlayan tapu ve kadastro memurlarının maaşları 4 yıllık okul mezunu oldukları için 200 lira artacak. En önemlisi de Türkiye genelinde açık bulunan tapu kadastro il müdürlüklerine ‘müdür’ olarak atanabilecekler.

İMZALAR ATILDI

2+2 Lisans Tamamlama Programı düzenlenmesine ilişkin protokol, bugün Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonunda imzalandı. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasındaki protokol imza törenine Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç ile Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Rıza Ayhan da katıldı.

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr

EMLAK MEZUNLARI DA YARARLANACAK

Gazi Üniversitesi Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Serdar Altınok, uzaktan eğitim fırsatından ilk etapta 2 yıllık Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Mezunu 2 bin 875 kişinin yararlanabileceğini söyledi. Ancak Altınok, zamanla emlak ve emlak yönetimi mezunlarının da eğitime dahil edilerek yararlanıcı sayısının 8 bine çıkacağını vurguladı.

Türkiye genelinde il ve ilçelerde 3 bin 700 civarında tapu kadastro müdürlüğü bulunduğunu anlatan Altınok, iş yoğunluğu nedeniyle bu müdürlerin iki yıl içinde görevden ayrıldıklarına dikkat çekti. Bu nedenle yaklaşık 1500 müdürlüğün boş olduğuna dikkat çeken Altınok, 2 yıllık mezunların da mevzuat gereğince müdür yapılamadığını anımsattı. Uzaktan eğitimi tamamlayanlara  müdürlük yolunun açılacağını söyledi.

HER MEZUNA İŞ VAR

1982 yılına kadar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren okul, Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu YÖK'ün kurulmasıyla Gazi Üniversitesi bünyesine geçti. Her yıl 30 ila 35 mezun verirken genel müdürlüğün ihtiyacının 70 ila 80 personel olması nedeniyle ihtiyaç karşılanamıyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü eleman ihtiyacını karşılarken Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı aradığı için de başka bir okul mezunu işe giremiyor.

ÜNİVERSİTE ADAYLARI BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu, bu yıl TM puan türünden öğrenci kabul etmeye başlayacak. İlk yıl 50 ila 80 öğrenci almayı planlayan okulu bitirenler, 4 yılın sonunda devlet memuru olarak işe başlayabilecekler. 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı