GeriEkonomi Tanzanya: Zaman iyi gelin yatırım yapın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tanzanya: Zaman iyi gelin yatırım yapın

Tanzanya'dan Türkiye'ye gelen resmi heyet, demokratik siyasi istikrar, yüzde 4.3 enflasyon, yüzde 6 büyüme ve yatırım teşvikleriyle ülkelerine yatırım için en uygun zaman olduğunu söyleyerek Türk yatırımcıları davet etti. Tanzanyalıların anlattığı ekonomileri, yatırım teşvikleri ve siyasi istikrar DEİK heyetini de şaşırttı.

Tanzanya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ritha Louise Mlaki başkanlığında işadamlarından oluşan Tanzanya heyeti Güney Avrupa turları çerçevesinde Türkiye'ye geldi. Ülkelerindeki yatırım olanaklarını ve karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla İtalya, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan ve Türkiye'ye resmi ziyaretlerde bulunan heyet DEİK heyetiyle İstanbul'da görüştü. 70 milyon dolarlık (yalaşık 98 trilyon lira) dış ticaret hacmi olduğu belirtilen 36 milyon nüfuslu Afrika ülkesinin Yatırım Kurumu Müdürü Emmanuel Ole Naiko, Türk İşadamlarına ülkesi hakkında bilgi vermeye Tanzanya'nın yerini haritada göstererek başladı.

Mlaki de ilk resmi ziyaret olmasına rağmen iki ülke arasında ekonomik ilişkiler olduğu belirterek, ‘‘Bu ziyaret dönüm noktası olacaktır. Türk işadamlarını Tanzanya'ya bekliyoruz. Politik istikrarı, yatırım teşvikleri, yolsuzluklarla kararlı mücadelesi ve serbest ekonomiyi benimsemesiyle Tanzanya'ya yatırım için doğru zamandır’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle