GeriEkonomi Taner Yıldız: Akdeniz ve Karadeniz'de her türlü işbirliğine açığız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taner Yıldız: Akdeniz ve Karadeniz'de her türlü işbirliğine açığız

Taner Yıldız: Akdeniz ve Karadeniz'de her türlü işbirliğine açığız
refid:19640360 ilişkili resim dosyası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Akdeniz ve Karadeniz'de petrol ve doğalgaz aranması dahil Norveç ile her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

İnşasına devam edilen Kargı-Kızılırmak HES'in yatırım tanıtımı için Çorum'da tören düzenlendi. Hava muhalefeti nedeniyle Çorum'a gelemeyen Bakan Yıldız ve Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, Ankara'dan telekonferans sistemiyle tören alanına bağlandı.
 
Yıldız, konuşmasında, Türkiye'nin birçok bakımdan yatırım yapılabilecek ülke olduğunu vurgulayarak, “Her geçen gün büyüyen ve gelişen, hukuku ve zemini sağlam bir ülkeye sahibiz” dedi.

Enerji yatırımlarının yenilenebilir olmasına büyük önem verdiklerini belirten Bakan Yıldız, 102 MW kapasiteye sahip Kargı-Kızılırmak HES'in bu doğrultuda stratejilerine uygun olduğunu söyledi.

Türkiye'nin enerji tüketiminin her geçen gün arttığını, üretimi artırarak bu talep artışını karşılamaya çalıştıklarını bildiren Yıldız, “Mesafeler uzak olsa da Norveç ile ortak paydalarımız var. Bu ortak paydalarımız bu gibi projelerle daha da önem kazanıyor. Norveç'in Statkraft gibi uluslararası firmalarıyla işbirliğimiz sürecek. Bundan sonra da Akdeniz ve Karadeniz'de petrol ve doğalgaz aranması dahil Norveç ile her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg de iki ülke arasındaki işbirliğinin enerji yatırımlarıyla da devam ettiğini belirterek, Kargı-Kızılırmak HES'in aradaki işbirliğini güçlendiren önemli bir proje olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyük bir HES potansiyeline sahip olduğunu, bunun bilincinde olan Statkraft AŞ'nin Türkiye'ye yatırımlarını sürdüreceğini dile getiren Stoltenberg, 1 milyar doları aşan yatırım miktarının daha da artacağını kaydetti.

Kargı-Kızılırmak HES'in yatırımcısı Statkraft AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Svein Aaser ise projenin şantiye alanında düzenlenen tanıtım töreninde, şirketlerinin yenilenebilir enerji alanında Avrupa'nın en büyüğü olduğunu belirterek, hidroelektrik alanındaki gelişmelere ve potansiyele paralel olarak yatırımlarını Türkiye'ye yönlendirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin gelecek hedeflerinin ve istikrarlı gelişiminin kendilerini heyecanlandırdığını ifade eden Aaser, “Temiz enerji tedarikinden yeni istihdam yaratılmasına kadar birçok alanda ülke ve bölge ekonomisine değer katabildiğimiz için çok mutluyuz” diye konuştu.

Statkraft'ın Türkiye'de Adana'daki Çakıt ve Siirt'teki Çetin HES'in de yatırımcısı olduğunu aktaran Aaser, Çetin HES'in 517 MW kurulu gücü ile Statkraft'ın Norveç dışındaki en büyük HES'i özelliğine sahip olduğuna dikkati çekti.

Kargı-Kızılırmak HES'in 2013 sonunda hizmete girmesinin planlandığını bildiren Aaser, şunları kaydetti:

“Türkiye, Avrupa'da enerji piyasasının en hızlı büyüyen pazarı konumunda ve yıllık elektrik enerjisi talebi 2020'ye kadar ikiye katlanarak, 200 TWh'den 400 TWh'ye çıkacak. Bugün hidroelektrik Türkiye'de tüketilen enerjinin yüzde 20'sini karşılıyor ve bu alanda ciddi bir büyüme potansiyeli bulunuyor. Bundan dolayı şirketimiz Türkiye'de hidroelektrik alanında büyüme hedefi doğrultusunda elektrik üretim özelleştirmeleri başta olmak üzere yeni fırsatları takip etmeye devam edecek.”

-Kargı-Kızılırmak HES-

Kızılırmak Nehri'nin Çorum'un Kargı ilçesinden geçen bölümünde inşası devam eden Kargı-Kızılırmak HES projesinin 102 MW kurulu güce ve 470 GWh tahmini ortalama yıllık üretime sahip olması planlanıyor. Bu rakamlarla projenin toplam üretim kapasitesi Türkiye'nin mevcut toplam hidroelektrik kapasitesinin yaklaşık yüzde 1'ine eşit olacak. İnşaatında 400 kişinin çalıştığı projede, 9,8 metre çapında 11,5 kilometrelik dev bir tünel açılmak suretiyle kurulduğu bölgedeki köyleri sular altında bırakmayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle