GeriEkonomi Taner: Rusya'dan korkmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taner: Rusya'dan korkmayın

Devlet Bakanı Güneş Taner, ‘‘Ekimde Moskova'ya bir kez daha gidip, ekmeğimizi nasıl paylaştığımızı göstereceğiz’’ dedi. Taner, işadamlarına da, ‘‘Rusya'dan korkmayın’’ diye seslendi.

Devlet Bakanı Güneş Taner, ekim ayında Moskova'ya ikinci kez gideceğini belirterek, ‘‘Türkiye'nin Moskova ile ekmeğini nasıl paylaştığını göstereceğiz’’ dedi. Önceki akşam Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türk-BDT İşkonseyi'nin düzenlediği toplantıya katılan Bakan Taner, iş dünyasına ‘‘Rusya'daki ortamdan korkmak için hiç bir sebep yok’’ mesajını verdi.

Yeni hükümetin serbest piyasa ekonomisinin tavizsiz olarak uygulayıp, gerekli önlemleri alması halinde kaçan 100 milyar dolarlık sermayenin geri döneceğini söyleyen Taner, bu durumda ekonomik sistemin bir yıl içinde dengeye oturacağı tahmininde bulundu. Taner, Rusya kriziyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Ekim ayı içinde tekrar Moskova'ya gidip, Türkiye'nin Moskova ile ekmeğini nasıl paylaştığını göstereceğiz. Biz, komşunun iyiliklerini unutmayan bir ülkeyiz. Paniğe kapılmak ve Rusya'daki olaylardan Türkiye'nin korkması için hiç ama hiç bir neden yok. Hükümet olarak ilk aşamada Rusya'dan ithalatı artırıcı tedbirleri gündeme getireceğiz. Rusya'dan yılda 6 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. 3 milyar metreküp daha almayı arzuluyoruz. Biz onlardan daha çok mal alırsak, hem döviz kazandırmış oluruz, hem de ihracat potansiyelimizi artırırız. Rusya'ya yapılan 2.5 milyar dolarlık ihracatta bir kısıtlama olacağını sanmıyorum. Bavul ticaretinin bozulmaması Rusya'nın faydasına. Çünkü o mallara şimdi daha çok ihtiyaçları var. Uzun vadeli bavul ticareti normal ticarete dönüştürülmeli. Biz, zaten daha kalıcı ve sistemli bir dış ticaret için hazırlık yapıyoruz. Rusya'da iş yapan arkadaşların merak etmemelerini söylüyorum. Yeni imkanların da kuvvetle muhtemel olduğunu ve bu imkanlardan faydalanmak için buradan korkmamanız gerektiğini söylüyorum.’’

Bakan Taner, Rusya'nın uluslararası finans çevrelerinin beklediği reformları yapması halinde IMF'den 5 milyar dolarlık ikinci bir destek almasının söz konusu olacağını ve kaçan paranın geri geleceğini söyledi. Taner, Rusya'da krizin atlatılması için öngördüğü senaryoyu şöyle özetledi:

TANER SENARYOSU

‘‘Rusya dış borçlarını ödemek veya ödememek için morotoryuma gidecek. Bu yolla 18 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Şu anda Risya yaptığı ithalatı karşılayacak kadar döviz rezervine sahip. Kur dalgalanmalarını reelist hale getirmek ve kamu açığını kapatmak için gelirlerini artırırmak zorundalar. Bunlar yapılırsa 1 yıl içinde sistemin dengeye oturması muhtemeldir. Kaçan 100 milyar dolarlık sermaye de geri gelir. Kaldı ki bunun yarısı zaten kendi paraları.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle