Taner de, Yılmaz da en uzun puroyu bilemedi

Hürriyet Haber
08.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANAP MKYK Üyesi Turgut Yılmaz'la Devlet Bakanı Güneş Taner arasındaki ‘‘puronun boyu’’ tartışması, ikisinin de bu konuda yanıldığını ortaya koydu. Yılmaz, Taner'in purosu için ‘‘30 santimlik’’ dedi. Taner ise, ‘‘En uzunu 21 santimdir’’ yanıtını verdi. Oysa en uzun puro 23.5 santimetre.

Puro tartışmasını başlatan Başbakan Mesut Yılmaz'ın kardeşi işadamı Turgut Yılmaz da, ‘‘puro tutkunu’’ olarak tanınan Devlet Bakanı Güneş Taner de, en uzun puronun boyunu doğru bilmediği anlaşıldı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda partisini ağır biçimde eleştiren Turgut Yılmaz, Bakan Taner'i hedef alarak, ‘‘Purolu bakan başarılı olabilir. Ama elinde 30 santimetre purosu ile televizyon aracılığıyla benim çocuklarımın karşısına çıkma hakkına sahip olmamalı’’ demişti.

Bakan Taner de bu sözlere, ‘‘Bir kere puronun en uzunu 21 santimdir, Sayın Turgut Yılmaz'ın iddia ettiği gibi 30 santim değil. Ben ise 18 santimlik puro içerim’’ yanıtını vermişti.

Puronun uzunluğuyla ilgili çıkan bu tartışma üzerine, biz de puro uzmanlarıyla konuştuk:

En uzun puronun boyu ne Turgut Yılmaz'ın dediği gibi 30 santim, ne de puroyu çok seven Bakan Güneş Taner'in iddia ettiği gibi 21 santim... En uzun puro 23.5 santimle Casa Del Habano'da satılan Montecristo A.

Davidoff'un Türkiye Genel Müdürü Kadir İshakoğlu, en uzun purolarının 22 santimle Aniversario No: 1 adındaki puro olduğunu söyledi.

25 DOLAR

Türkiye'de satılan değişik boy ve markalardaki puroların fiyatı ise 2 dolarla 30 dolar arasında değişiyor. 12 santime kadar inen puro çeşitleri de var. Puronun boyu uzadıkça, fiyatı da artıyor. Çünkü puro üretiminde kullanılan yaprak çok değerli.

Devlet Bakanı Güneş Taner'in içtiği 18 santimlik puro, ‘‘Lusitanias de Partagas’’. Küba'daki Partagas fabrikasında, dünyanın en değerli tütününden üretilen bu puronun tanesi 25 dolar civarında. Taner'in bu purolardan günde 2-3 tane içtiği biliniyor.

Kabinede Cavit Kavak, İbrahim Gürdal gibi puro içen başkaları olsa bile Bakan Taner'in puro içmesi, daha önce de çeşitli eleştirilere neden olmuştu. CHP Lideri Deniz Baykal, ‘‘Güneş Taner ağzındaki puroyu çıkarsın da gecekondudaki halkı anlamaya çalışsın’’ demişti.

Dünyanın 30 ülkesindeki 40 mağazasında sadece Küba puroları satan La Casa Del Habano Zinciri'nin (Havana Purosu Evi) Türkiye Temsilcisi Ünal Özüak, ekonomik ve siyasal uygulamalardaki aksaklıklar eleştirilirken puronun kullanılmasından dolayı biraz üzgün. ‘‘Puronun bu tür tartışmalara karıştırılmasını çok anlamsız buluyorum’’ diyen Özüak, şunları söyledi:

‘‘Dünyada Winston Churchil gibi birçok politikacı puro içicidir. Amerikalı büyük yazar Mark Twain günde 22 tane puro içermiş. Puro tarihinde böyle bir tartışma da ilk kez Türkiye'de oluyor. Puro dünyada lezzet seçkinliğinin göstergesidir, zenginlik ve snopluk göstergesi değil.’’

İstanbul'daki ilk puro mağazasını geçen yıl Fidel Castro'nun katılımıyla açan Ünal Özüak, ‘‘Havana purosunun tanesi 2 dolardan başlıyor, 30 dolara kadar çıkıyor. Mağazamızda orta gelir seviyesinin her kesimine hitap edecek puro var. Puro bir statü göstergesi ama zenginlikle eşdeğer değil’’ dedi. Özüak, dünyada en fazla puro kullananlar arasında işadamları, politikacı, sanatçı ve yazarların başı çektiğini söyledi.

La Casa Del Habano'nun İstanbul'daki mağazasında 27 değişik markada, 130 çeşit puro satılıyor. Özüak'a göre Türkiye'de yıllık puro tüketimi ise diğer markalar ve taklit purolarla birlikte 1 milyon adedi aşıyor.

KÜBA PUROSU GAP'TAN

Yılda 120 milyon adet puro üreten Küba'nın ünlü Havana purosu tohumunun Küba dışında ilk kez GAP'ta ekileceğini hatırlatan Ünal Özüak, bu konudaki ilk çalışmaların Ağustos ayında başlayacağını bildirdi. Özüak, La Casa Del Habano olarak Tekel ve Küba'nın Tekel'i ile ortak gerçekleştirecekleri projenin 30 milyon dolar tutarında olduğunu belirtti. Anlaşmaya göre, Tekel'in İstanbul Maltepe'deki fabrikasında üretilecek Havana puroları, dünya pazarında Küba ile ortak pazarlanacak.

PURO İÇEN ÜNLÜLER

Türkiye'de Güneş Taner'in adı ‘‘purolu bakan’’ çıktı ama puroyu seven sadece o değil... Cavit Kavak, İbrahim Gürdal, Faruk Süren, Ali Şen, Alp Yalman, Müjde Ar, Sezen Aksu gibi isimler de iyi puro içicileri

arasında gösteriliyor. Dünyada ise puro içen ünlüler arasında Fidel Castro, Demi Moore, Arnold Schwarzenegger, Paul Anka, John F. Kennedy, Tom Selleck, Jack Nicholson, Linda Evengelista başı çekiyor.

PURO İÇME KÜLTÜRÜ

Puro içicileri, bunun bir kültür olduğu görüşünde... Bu kültürü de bazı aksesuarlar tamamlıyor. Her puro içenin yanında özel bir puro saklama kasası bulundurması gerekiyor. Çünkü yapıldıktan sonra da

yaşayan purolar. 17 derecede ve yüzde 60-70 oranında nem içeren bir ortamda saklanmazsa tüm özelliklerini kaybediyor. İyi bir puro içicinin taşıması gereken bir diğer aksesuar da puro kesicisi...


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı