GeriEkonomi TANAP’ın gazı 1 Temmuz’da Avrupa’ya hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TANAP’ın gazı 1 Temmuz’da Avrupa’ya hazır

TANAP’ın gazı 1 Temmuz’da Avrupa’ya hazır

TRANS Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, 1 Temmuz’dan itibaren Avrupa’ya doğalgaz verecek duruma gelineceğini söyledi.

Düzyol, Yunanistan sınırına 5 kilometre uzaklıktaki TANAP’ın MS4 ölçüm istasyonunda düzenlenen toplantıda projeyle ilgili son bilgileri anlattı. Düzyol, projede Avrupa’ya doğalgaz gönderen Faz-1 kapsamında gazlı testlerin 15 Nisan’dan itibaren başlayacağını söyledi. Projede genel ilerleme oranının şubat sonu itibarıyla yüzde 98 olarak gerçekleştiğini kaydeden Düzyol, “
1 Temmuz’da her şey yolunda giderse Avrupa’ya gaz vermeyi öngörüyoruz” açıklamasını yaptı. Düzyol, ancak Avrupa’nın gazı almak için 2020 ortalarında hazır olabileceğini tahmin etiklerini söyledi.

YÜZDE 41 TASARRUF

Düzyol, projenin ticari işletmecilik faaliyetlerini 190 personelle sürdürdüğünü kaydederek, 11.77 milyar dolarlık yatırım maliyeti öngörüsünün de 7 milyar dolar seviyesine kadar düşürüldüğünü, böylece yüzde 41 tasarruf sağlandığını vurguladı. Proje kapsamında 30 Haziran 2018 ile 28 Şubat 2019 arasında toplam 1 milyar 250 milyon metreküp doğal gazın Türkiye’ye taşındığını belirten Düzyol, “Haziran sonuna kadar 2 milyar metreküp, 2019 sonuna kadar da 4 milyar metreküp gaz teslim etmiş olacağız” dedi. Projede Faz-0 kapsamında Türkiye’ye gaz iletildiğini bildiren Düzyol, Faz-1 denen Avrupa’ya gaz iletecek kısımda ise testlerin devam ettiğinin altını çizdi. Düzyol, Faz-1 kapsamında gazlı testlerin 15 Nisan’dan itibaren başlayacağını söyledi.
TANAP kapsamında 108 milyon adam-saatten fazla çalışıldığını belirten Düzyol, “2019 Şubat sonu itibarıyla toplam yazışma sayısı 152 bin. Kurumlardan alınan görüş sayısı 3 bin 278 ve aldığımız izin sayısı 7 bin 351 oldu. Toplam imzalanan kontrat tutarı 5 milyar 368 milyon dolar. 84 milyon dolar bütçeyi sosyal ve çevresel yatırım programına ayırdık” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle