GeriEkonomi TANAP ile Azerbaycan gazı ‘pahalanacak’ tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TANAP ile Azerbaycan gazı ‘pahalanacak’ tartışması

TANAP ile Azerbaycan gazı ‘pahalanacak’ tartışması
refid:20909841 ilişkili resim dosyası

ENERJİ sektöründe, geçtiğimiz günlerde nihai imzaları atılan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’ndan (TANAP) Türkiye’nin alacağı doğalgazın fiyatı tartışılıyor.

Edinilen bilgilere göre,  ilk etapta Türkiye’ye yılda 6 milyar metreküp gaz sağlayacak TANAP’la ilgili fiyat formulü, aynı tarihlerde Rusya’ya ödenecek fiyatın minimum yüzde 85’i olarak hesaplanırken, yetkililer, bu fiyatın ucuz olmadığına işaret ediyor.  Yetkililer, Azerbaycan’ın anlaşmaya “Rus gazı fiyatından yüzde 12 daha ucuz” şartı koyduğunu belirterek, “Bu da doğalgazı, o tarihte Rusya’ya ödenen fiyata göre yaklaşık yüzde 12 daha ucuza satacakları anlamına geliyor” diye konuştu. Buna göre, Türkiye, TANAP’tan alacağı gaz için Azerbaycan’a, o tarihte Rusya’ya doğalgaz için ödediği fiyatın yaklaşık yüzde 88’ini ödeyecek.
Türkiye’nin bugün Rusya’dan aldığı gazın bin metreküpüne yaklaşık 460 dolar, Azerbaycan’dan aldığı gaza ise yaklaşık 320 dolar ödediğine işaret eden kaynaklar, TANAP’tan alınacak gazın fiyatının çok da ucuz olmayacağına dikkat çekti. Şu anda Azerbaycan’a ‘Rus gazı fiyatından yüzde 30 daha ucuz fiyat ödenirken bu oran TANAP’ta yüzde 12’ye inecek. Ancak bazı kaynaklar ise Şahdeniz 2 gazının pek çok talibi varken, gazın Türkiye’ye geleceğine ve önemli bir kısmının da buradan Avrupa’ya aktarılacağına işaret ederek, Azerbaycan’ın da Şahdeniz 2 konusunda bazı şartlarının olmasının doğal olduğunu dile getirdi.

En ucuz Azeri gazı

Türkiye, doğalgazı boru hatları ve LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) şeklinde ithal ediyor. Doğalgaz, İran, Rusya ve Azerbaycan’dan boru hatlarıyla gelirken, Cezayir ve Nijerya’dan ise LNG halinde gemilerle satın alınıyor. Türkiye, her ülkeden farklı fiyatla doğalgaz alırken, ithal gazın fiyatı, anlaşmalarda yer alan formüllere göre hesaplanıyor. Bu formüllerde ağırlıklı olarak petrol fiyatlarının etkisi yüksek oluyor. Ağırlıklı olarak petrolün etkili olduğu formül gereği, her yıl belli aralıklarla gaz fiyatları yeniden belirleniyor. Türkiye, geçtiğimiz yıl en pahalı doğalgazı İran’dan temin ederken, bunu Rusya takip etti; en ucuz doğalgazı ise Azerbaycan’dan aldı. Geçtiğimiz yıl doğalgaz ithalatı için yaklaşık 20 milyar dolar ödendi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle