GeriEkonomi Taklitlerine Türkiye’de dava açan Arı Tanrıça, Tayland’da suçüstü yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taklitlerine Türkiye’de dava açan Arı Tanrıça, Tayland’da suçüstü yaptı

Taklitlerine Türkiye’de dava açan Arı Tanrıça, Tayland’da suçüstü yaptı
refid:13561051 ilişkili resim dosyası

Çatalhöyük’te doğmuş tanrıçaların tanrıçası Arı Tanrıça’dan adını alan, 12 evrensel tılsım sembolden oluşan Bee Goddess, Kapalıçarşı dahil aralarında çok büyük altın ve mücevher şirketlerinin bulunduğu bazı taklitçilerini Türkiye’de dava etmişti.

Dünyada da taklitleriyle karşılaşan Bee Goddes’in Tayland’daki taklit sürecine Türkiye’den başka bir gümüş firması Sezgin Mücevher suçüstü yaptı. Bee Goddes’in sahibi Ece Şirin, “Dubai’de, Rusya’da taklitlerimizin olduğunu duymuştum. Hatta anlam kartlarımıza kadar taklit etmişler. Ama bir arkadaşım Tayland’daki atölyeden çekilmiş bu fotoğrafı getirdiğinde çok şaşırdım” dedi.
İnanılmaz durum
Sezgin Mücevher’in patronu Hakan Sezgin, Tayland seyahatinde Bangok’ta rastladığı taklit olayını görüntülediğini belirtirken, şunlar söyledi: “Bangkok’ta farklı üreticilerle yaptığımız görüşmelerde atölyeleri gezerken bir Türk markası olan Bee Goddess’in birebir taklitlerinin yapıldığını gördüm. Çok şaşırdım. Maalesef mücevher sektöründe çok yaygın olarak gördüğümüz bir durum taklitçilik. Fakat bugüne kadar sadece dünyanın belli başlı markalarının taklitlerine rastlarken Bangkok’ta bir Türk markasının taklit edilmesi bir taraftan üzerken, bir taraftan da bana gurur verdi.”
Ece Şirin, Taylandlı kadının Türk Hello dergisindeki bir habere bakarak ürünlerini kopyaladığını söyledi. “İnanılmaz bir durum bu” diyen Şirin, şunları söyledi: “Aslında dünyaya Bee Goddess taklitlerini verenler Türkler. Bizdeki atölyelerde de Tiffany, Chopard, Cartier’in ürünleri web ve kataloglarından aynı bu resimdeki gibi ustalarca taklit edilir. Tayland’da yapılan Bee Goddess taklitleri buradan tüm dünyaya satılıyor. Bir kadın benim resmimin olduğu sayfayı açmış tasarımlarından Tatwa sembolünü kopyalıyor. Güleyim mi ağlayayım mı karar veremedim.”

Şirin’e 21’inci yüzyılın Coco-Chanel’i benzetmesi

AMERİKA’nın en ünlü trend hunter’larından (trend avcısı) Robyn Walters, Ece Şirin’i 21’inci yüzyılın Coco Chanel’ine benzetti. Ece Şirin, “Bu markadan Fox TV için trend programı yapan bir tanıdığına bahsetti. Ve biz daha Amerika pazarına girmeden ürünlerimiz Fox TV’de prime time’da yayınlanan bir trend programına çıkıyor. Bu da bana çok heyecan verdi. Hem Coco Chanel benzetmesi beni çok mutlu etti” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle