GeriEkonomi Takas komisyonları tartışması alevlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takas komisyonları tartışması alevlendi

Takas komisyonları tartışması alevlendi

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Esnafımız bu komisyonların azalmasını beklerken tam tersine artması esnafın belini büker"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) takas komisyonlarını artıracağı yönündeki iddiaların perakende sektörü tarafından endişeyle karşılandığını belirterek,

"Esnafımız bu komisyonların azalmasını beklerken tam tersine artması esnafın belini büker." ifadesini kullandı.Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kredi kartı komisyonlarının artması halinde bir tek esnafın bile POS cihazı kullanamaz hale geleceğini, alışverişin nakde dönmesinin ekonominin yeniden yavaşlamasına neden olacağını ileri sürdü.

 
Esnafın, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde bankadan parasını alabilmek için 40 gün beklemek zorunda kaldığını belirten Palandöken, "Bankadan parasını hemen almak isteyen esnafın bankaya ödeyeceği takas komisyonunun yüzde 1,2'den yüzde 1,8'lere kadar çıkacağı söylentisi esnafımız tarafından endişeyle karşılandı.

Takas komisyonlarının yükselmesi, toplam kredi kartı komisyonlarının yüzde 2,5'lere çıkmasına neden olur. Bu maliyetle de hiçbir esnaf pos cihazı kullanamaz.

Esnafımız bu komisyonların azalmasını beklerken tam tersine artması esnafın belini büker." değerlendirmesinde bulundu.


Alışverişlerde kredi kartı kullanımının azalmasının kayıt dışılığı da artıracağına dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

"Kredi kartı kullanımının teşvik edilmesi gerekirken komisyonların artmasıyla kart kullanımı azalırsa vergi gelirleri de azalır. Bankaların karı artarken hem ekonomi olumsuz etkilenir hem de devletin gelirleri azalır.

Esnafımız, ekonomi yönetiminden kredi kartı komisyonlarına müdahale edilmesini ve ekonominin yeniden yavaşlamaya başlamasına fırsat verilmemesini bekliyor."

BKM: ORANI BİZ BELİRLEMİYORUZ

Konu ile ilgili BKM'den yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Kredi kartı alışveriş takas komisyonları, bankaların kredi kartı ile yapılan ödemeler neticesinde oluşan maliyetlerinin karşılanması amacıyla, kart kabul eden bankadan kart kullanıcısının bankasına ödenen bir maliyet kalemi olup ülkemizde 2005 yılından bu yana Rekabet Kurumu'ndan alınan muafiyete ve onaylanan hesaplama yöntemine göre belirlenmektedir.

Şirketimiz, Bankalararası Kart Merkezi, kredi kartı takas komisyonunun hesaplanması ile ilgili operasyonel süreci yürütmekte, hesaplamanın yapılması dışında, komisyon oranın artırılması veya azaltılması yönünde herhangi bir insiyatif sahibi olmamaktadır.

Kredi kartı takas komisyon oranı, Rekabet Kurumu tarafından uygun bulunan hesaplama yöntemine göre her ay düzenli olarak hesaplanmakta ve bulunan yeni oranın yürürlükte olan orandan ± %5 veya daha fazla sapması durumunda, yürürlükteki oranda değişiklik yapılmaktadır. Kredi kartı takas komisyonu 2015 Ekim ayından beri BSMV dahil %1,27 seviyesini korumakta iken, 2017 Temmuz ayı için yapılan hesaplamalarda, son dönemde fonlama maliyetinde görülen belirgin artışın neticesinde yeni oran BSMV dahil %1,38 olarak hesaplanmıştır. Yeni oran 7 Temmuz 2017'den itibaren yürürlükte olacaktır."

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle