GeriEkonomi Tahvillerin anapara ve kuponları ayrılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahvillerin anapara ve kuponları ayrılıyor

Merkez Bankası, Hazine`nin Haziran 2001 tarihinde İç Borçlanma Takasa konu olan kıymetlerin ana para ve kuponlarının ayrıştırılmasına (strips) yönelik işlemlerinin gerçekleştirileceğini bildirdi.

Merkez Bankası`ndan yapılan açıklamada, Dövize Endeksli ve Türk Lirası değişken faizli ve kuponlu olan söz konusu kıymetlerin, anapara ve kuponu temsil eden tek bir kıymet olarak ihraç edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, zaman içinde, takasa konu kıymetlerin ana para ve kuponlarının ayrıştırılmasına (Strips) yönelik bir talep ortaya çıktığı kaydedildi.

Bu nedenle ayrıştırmaya konu olacak tahviller, talep edilmesi halinde öncelikle 12, 13 ve 14 Aralık 2001 tarihlerinde ayrıştırma işlemine tabi tutulacak.

Daha sonraki günlerde ortaya çıkabilecek ayrıştırma talepleri, bir iş günü öncesinde Merkez Bankası Hazine İşlemleri Müdürlüğü`nün telefonlarına başvurulması suretiyle, gerçekleştirilebilecek.

Ayrıştırma işlemine tabi tutulmayan DİBS`ler aynı tanımla işlem görmeye devam ederken, ayrıştırılan DİBS`ler için, teknik zorunluluk nedeniyle, yeni tanımlar verilecek. Öte yandan ayrıştırılan kıymetler daha sonra birleştirilmeyecek.

Ayrıştırmaya konu olan tüm menkul kıymetlerin mevcut tanımları için Resmi Gazete`de fiyat ilan edilmeye devam edilirken, ayrıştırılarak yeni tanım alan DİBS`lerin tümü ve her bir kupon ve anaparalar için de ayrı ayrı fiyat ilan edilecek.

12, 13 ve 14 Aralık 2001 tarihlerindeki ayrıştırma işlemi 16.00-17.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Depolarında bulunan DİBS`leri ayrıştırmak isteyen Banka ve Aracı kurumlar, ayrıştırmak istedikleri nominal tutarı, Elektronik Menkul Kıymet (EMKT) sistemi nezdindeki Merkez Bankası`nın 001 numaralı deposuna aktaracaklar.

Ayrıştırılmış kıymetler ise söz konusu kuruluşların EMKT nezdindeki 501 numaralı depolarına, yeni tanımlarıyla, alacak kaydedilecek.

İkincil piyasada ayrıştırılmış menkul kıymetin anapara ve kupondan oluşan bütünü alım-satıma konu olabileceği gibi, kupon ve anaparaların ayrı ayrı alınıp satılması da sözkonusu olabilecek.

Ancak, ayrıştırılmış kıymetin bütününe yönelik devir talep edilmesi durumunda, kupon ve anapara için ayrı ayrı devir talebinde bulunulacak.

Sadece anapara veya kuponun alım-satıma konu olması durumunda ise alım-satıma konu anapara veya kupon için devir talebinde bulunulacak.

Merkez Bankası Açık Piyasa İşlemleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen repo ve ters repo ihalelerinde ayrıştırılan kıymetlerin kullanılması durumunda, anapara ve kuponlar ayrı ayrı işleme tabi olacak, kıymetin bütünü üzerinden işlem gerçekleştirilmeyecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle