GeriEkonomi Tahkim Meclis'te
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahkim Meclis'te

Özelliştirme ve uluslararası tahkim konusuna Anayasada yer verecek olan değişiklik teklifi 287 imza ile birlikte Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut'a verildi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, beraberinde DSP Grup Başkanvekili Fikret Uzunhasan, MHP Grup Başkanvekili Ömer İzgi ve Anap Grup Başkanvekili Zeki Çakan'la birlikte Akbulut'u ziyaret ederek Anayasa değişiklik teklifini verdi. Uzun süredir tartışılan, ‘‘Uluslararası Tahkim’’e ilişkin Anayasa değişiklik teklifinde Anayasa'nın 125'inci maddesine bir fıkra eklenirken, 155'inci maddesinin ise ikinci fıkrası değiştiriliyor.

Anayasa'da ‘‘yargı yolu’’ kenar başlıklı 125'inci maddenin, ‘‘İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşın yargı yolu açıktır’’ fıkrasının arkasına ikinci cümle olarak, ‘‘kamu hizmetleriyle ilgili imtiyaz şartlaşma sözleşmelerinde bunlardan doğan uyuşmazlıkların milli veya milletlerarası tahkim yoluyla çözülmesi öngörülebilir’’ ekleniyor.

Anayasa'nın 155'inci maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle de, Danıştay'ın imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerini inceleme yetkisi alınıyor ve bu konuda Danıştay'a sadece, ‘‘düşünce bildirme’’ görevi yükleniyor.

Anayasa'nın 47'nci maddesinde öngörülen değişiklik ise özelleştirme çalışmalarının hızlandırılmasını öngörüyor. Daha önce, ‘‘devletleştirme’’ başlığını taşıyan bu maddenin başlığı, ‘‘devletleştirme ve özelleştirme’’ olarak değiştirilirken, maddeye de şu fıkra ekleniyor:

‘‘Devletin KİT'lerin ve diğer kamu tüzel kişilerinin mülkiyetinde bulunan işletmelerin özelleştirilmesine ilişkin esas ve usuller kanunla gösterilir. Devlet KİT ve diğer kamu tüzel kişileri tarafından yürütülen yatırım ve hizmetlerden hangilerinin özel hukuk sözleşmeleri ile gerçek veya tüzel kişilere yaptırılabileceği veya devredilebileceği kanunla belirlenir.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle