GeriEkonomi Tahir Perek: Tasarıda hisse senedine vergi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahir Perek: Tasarıda hisse senedine vergi yok

Tahir PEREK

Vergi Kanunları tasarısında, borsa işlemleri için eski hükümlere dönülmüş ve borsa da arızi yapılan bir alım-satımdan doğacak bir kazancın, herhangi bir süre şartı olmadan ‘‘Değer artış kazancı’’ olarak vergilendirilemeyeceği belirtilmiştir.

Ancak bu alım satımlar arızi değilde, devamlı olarak yapılırsa, bu işlemlerden doğacak kazançlar, yine Değer Artış kazancı sayılmayacak ama bu defa bir Ticari Faaliyet iddiası sözkonusu olabilecek ve dolayısıyla Ticari Kazanç olarak vergilendirilebilecektir.

TİCARİ ORGANİZASYON

Daha önce, Gelir vergisi Kanununda bir geçici 27'inci madde vardı ve bu maddeye göre, bir Ticari Organizasyon içinde olmamak şartıyla, bankalar veya aracı kurumlar vasıtasıyla yapılan (birden fazla bile olsa) alım satımlardan sağlanan kazançlar gelir vergisinden müstesna idi. Bu yüzden borsacılar rahattı.

TEDİRGİNLİK OLABİLİR

Bu geçici madde, 31.12.1998'de yürürlükten kalktı. Tasarıda da bu geçici madde hükümlerinin devamı için herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

Bu durum tedirginliğe yol açabilir. Çünkü alım satım işlemlerinin hangi çoklukta devamlı sayılıp, ticari faaliyet farzedileceği hususunda idare ve yargı organları çok katı düşüncelere sahiptirler.

AÇIKLIĞA KAVUŞMALI

Nitekim gerek idare, gerekse yargı organları faizle borç para verme ve gayrimenkul alım-satımlarında bir yıl içinde birden fazla işlem yapılması halinde işin devamı olarak yapıldığını, dolayısıyla bir ticari faaliyetin söz konusu olacağını varsaymışlardır.

Tasarının kanunlaşması sırasında bu konunun açıklığa kavuşturulmasında fayda vardır.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle