GeriEkonomi Tahir Perek: İndirimli orana tabi işlemlerde KDV iadesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahir Perek: İndirimli orana tabi işlemlerde KDV iadesi

Tahir PEREK

İNDİRİMLİ orana tabi işlemlerde Katma Değer Vergisi iadesinin nasıl uygulanacağı hakkında geçen haftaki yazımızda Bakanlar Kurulu'nun 1 milyar liralık bir alt sınır tespit ettiğini ve iade işlemlerinin başlayabilmesi için Maliye Bakanlığı'nın usul ve esasa dair açıklayıcı tebliğinin beklendiğini ifade etmiştik.

Maliye Bakanlığı beklenen tebliği süratle çıkardı.

Tebliğ hükümlerine göre;

1999 takvim yılında iade edilecek vergi, aynı yılın ocak-aralık ayları arasında 12 aylık vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak tespit edilecektir.

İade tutarının hesaplanması ocak ayı itibariyle başlayacaktır. Ocak döneminde varsa indirimli orana tabi işlemlerin bünyesine giren vergiler ile indirimli orana tabi işlemler nedeniyle hesaplanan vergi, defter ve belgeler esas alınarak mükellefler yüklenilen vergiden hesaplanan vergi çıkarılarak ilk hesaplama yapılacaktır. Bu ilk hesaplama aynı dönem beyannamesinde yer alan ‘‘sonraki döneme devreden vergi’’ tutarı ile karşılaştırılacaktır. Beyannamede sonraki döneme devreden vergi yer almıyorsa, ocak önemi için indirimli orana tabi işlemlerin bünyesine giren vergi tutarı yıllık iade hesabına dahil edilmeyecektir. Sonraki döneme devreden vergi mevcutsa ve indirimli orana tabi işlemlerin bünyesine giren vergi ile bu işlemler nedeniyle hesaplanan KDV arasındaki vergi farkını aşıyorsa, bu vergi farkının tamamı, aşmıyorsa devreden vergi tutarı ‘‘Aylık iade edilebilir vergi’’ olarak kabul edilecektir.

Bu hesaplamalar aralığa kadar her ay için yapılacaktır. Aylık hesaplamalar yapılırken, o ay için hesaplanacak, ödenen KDV'nin hesaplanan KDV'den fazla olan kısmı ile, bir önceki aydan devir gelen iade alınabilecek vergi toplanarak işlem yapılacaktır.

Bu işlemlere Aralık 1999 ayı sonuna kadar devam edilecek ve aralık ayı KDV beyannamesinde sonraki döneme devreden KDV varsa, 1999 yılı için iade alınabilir vergi hesaplanacaktır. Aralık ayı beyannamesinde, sonraki döneme devreden KDV yoksa, o yıl için vergi iadesi alma söz konusu olmayacaktır.

1999 yılı için iade alınabilir vergi olarak hesaplanan tutar 2000 yılının ağustos dönemine ait olup, 25 Eylül 2000 tarihine kadar verilecek beyannamede yer alan sonraki döneme devreden vergi ile mukayese edilecektir. Bu mukayesede yukarıdaki açıklamalar esas alınacak ve yıllık iade tutarı hesaplanacaktır. 2000 yılının ilk 7 ayı 1999 yılına ait iade hesabına dahil edilmeyecektir.

Ağustos 2000 dönemi beyannamesinde devreden vergi yoksa, iade sözkonusu olmayacaktır. Devreden vergi varsa ve aralık sonu itibariyle tespit edilen yıllık iade edilebilir vergi miktarını aşıyorsa, iade edilebilir verginin tamamını, aşmıyorsa sadece devreden vergi tutarının nakten veya mahsuben iade edilmesi mümkün olacaktır.

İade 1 milyar lirayı aşan kısmı için sözkonusu olacaktır.

Bu şekilde hesaplanan iade edilecek tutar Ağustos 2000 dönemi beyannamesinde DEVREDEN VERGİ hesabından çıkarılacaktır.

İade eğer başka vergi borçlarına mahsup şeklinde olursa, miktar ne olursa olsun inceleme ve teminat aranmadan işlem yapılacaktır. Nakit olarak iade talebi 2 milyar lirayı aşmazsa, talep yine teminat ve inceleme aranmadan yerine getirilecektir. Eğer nakit iade talebi 2 milyar aşarsa, o takdirde aşan kısım için teminat gösterilerek iade alınabilecektir. İadenin Yeminli Mali Müşavir raporu ile alınması da mümkün bulunmaktadır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle