GeriEkonomi Tahir Perek: Hükümet vergide topu taca attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahir Perek: Hükümet vergide topu taca attı

Tahir PEREK

Başbakan Bülent Ecevit, dünkü basın toplantısında dünyadaki ekonomik krizin sona ermesini ve ortalığın yatışmasını beklemek için Mali Milat'la ilgili hükümlerin, olduğu gibi üç yıl süreyle ertelendiğini açıkladı. Aslında, Mali Milat konusunda top taca atılmış oldu.

Maliye Bakanı Sayın Sümer Oral da, bu süre içinde, Maliye teşkilatının idari, teknik, elektronik ve denetim birimlerinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

Yapılacak bu ertelemenin, girişimciler ve vatandaşler nezdinde, yeterince rahatlatıcı bir etki yapamayacağı endişesini taşımaktayız. Bu konunun geriye dönük olarak güvence verilmesi ve ortamın fiilen hazır olması durumunda bir bütün olarak yeni baştan düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Vatandaş bugün yapacağı işlemlerden 3 yıl sonra hesap sorulabileceği endişesini hálá taşırsa, amaca ulaşılması mümkün olamaz.

GEÇİCİ VERGİ:

Bu yıl geçici vergi aynen devam edecek. Ancak 2000 yılında kurumlar vergisinde oran yüzde 25'den yüzde 20'ye inecek ve ödeme de 3 ay yerine 6 ayda bir olacak. Biz prensip olarak yüksek enflasyona rağmen enflasyon muhasebesinin uygulanmadığı bir yerde, geçici verginin bütünüyle haksız uygulama olduğunu düşünüyoruz. Ancak, yapılacak değişikliklerin gecikmeli de olsa, genel istekler doğrultusunda olacağı anlaşılmaktadır.

FAİZ VE REPO GELİRLERİ:

Faiz ve repo gelirlerinde, beyan kaldırılacak. Yapılacak stopajlar nihai vergi sayılacak. İşte bu tam bir MÜJDE'dir. Artık bankalardan bilgi toplamak ve karışık enflasyondan arındırma hesaplamaları yapmaktan herkes kurtulacak. Eğer bu değişiklik yapılmasaydı 1999 yılında elde edilen faiz ve repo gelirlerinin toplamı, enflasyondan arındırıldıktan sonra 3.5 milyar lirayı geçince, Mart 2000'de beyanname vermek gerekecekti.

EMLAK VERGİSİ:

Emlak Vergisi'nde isteyenler yeni beyanname verebilecek. Ayrıca Çevre Temizlik Vergileri Emlak Vergisi ile birlikte alınacak. Bu hükümler, Emlak Vergisi'ndeki bazı komik durumları bir ölçüde belki düzeltebilecek, ancak nihai çözüm getiremeyecektir. Emlak vergilerinde ‘‘Rayiç bedel’’ kavramını açıklığa kavuşturmadan ve emlakların ‘‘beyan değerleri’’ ile gelir vergisindeki ‘‘Maliyet bedelleri’’ arasındaki irtibatı kaldırmadan, bu konuda rahatlatıcı ve gerçekçi bir sonuca ulaşılmasının mümkün olamayacağı görüşündeyiz.

TELİF VERGİSİ:

Telif haklarında anladığımız kadarıyla tam bir geriye dönüş olacak. Yine eskisi gibi yapılacak stopajlar nihai vergi sayılacaktır. Böylece 7 milyar liralık beyan sınırı da ortadan kalkacaktır. Paketin güzel müjdelerinden birisi de budur.

Sonuç olarak, yapılacak değişiklikler önemli bir kesimi rahatlatacaktır. Ancak eski Vergi Reform paketine sahip çıkılmasında ısrarcı olmak psikolojisinden kurtulamamak endişe vericidir. Bu psikoloji içinde hazırlanmış Mali Milat'la ilgili değişikliklerin tekrar gözden geçirilmesinde fayda görülmektedir.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle