GeriEkonomi Tahir Perek: Deprem vergileri uzatılır mı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahir Perek: Deprem vergileri uzatılır mı?

Tahir PEREK

EKONOMİK kriz dönemlerinde arızi olarak alınması neredeyse adet haline gelen ek vergiler'in sonuncusu, deprem bahanesi ile geçen yıl çıkarılmış, adına da halk arasında Deprem Vergisi denilmiştir.

Ödemeleri taksitlere bağlanmış olan bu vergilerden ‘‘Ek Emlak ve Ek Motorlu Taşıtlar Vergileri’’nin taksitleri mart ayında bitmiş, Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine salınan ek vergilerin 6 adet olan taksitlerinin sonuncusu ise bu ay ödenerek bitirilecektir.

Cep telefonu konuşmalarından alınan ‘‘Özel İletişim Vergileri’’ ile, zorunlu eğitime katkı payı kesilen işlem ve káğıtlardan alınan ‘‘Özel İşlem Vergisi’’ uygulaması ise 31.12.2000 tarihinde sona erecektir.

Bu ek vergilerin ödeme sürelerinin bitimine doğru gazetelerde deprem vergilerinin uzatılacağına dair haberler çıkmaya başlamış, Maliye Bakanlığı Sayın Sümer Oral ise bu vergilerin uzatılmayacağına dair bir beyanat vermiştir.

Biz sayın Bakan'ın bu beyanatını politik değil, gerçekçi olarak görüyor ve deprem vergilerinin uzatılmaması gerektiğine inanıyoruz.

BİR TÜY DAHA GİTTİ

Cep telefonu konuşmalarından alınmakta olan Özel İletişim Vergileri ile Özel İşlem Vergileri dışındaki bütün deprem vergileri daha önce tahsil edilmiş bulunan ve miktarları belli olan vergilere ek olarak alınmıştır.

Esas büyük bölümü teşkil eden ve deprem vergilerinin başarısını sağlayan da bu ek vergilerdir.

Bunlar bir yıl önce, hesabı kitabı yapılmış, beyannameleri verilmiş, ödemeleri tamamlanmış vergilere sonradan, haklılığı ve hukuka uygunluğu tartışma konusu olacak şekilde, ek olarak salınmış vergilerdir.

Bir başka ifadeyle, bu ek vergilerle kümesteki kazlardan bir tüy daha koparılmıştır.

Böyle ek vergilerin devamı demek, mevcut vergilerin miktar veya oranlarını artırmak demektir. Bunun da bir sınırı olmalıdır. Bir tarafta, hayali ihracatlar, naylon faturalar, kayıtdışı işlemler almış yürümüşken, vergisini dürüstçe vermeye çalışan mükelleflerin üzerine bu şekilde gidilmesini biz de doğru bulmuyoruz.

Umarız böyle bir hataya düşülmez ve sonunda tam alışacaklardı demek zorunda kalınılmaz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle