GeriEkonomi "Tahıl Ambarı"nın parlayan yıldızı aspir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Tahıl Ambarı"nın parlayan yıldızı aspir

"Tahıl Ambarı"nın parlayan yıldızı aspir
refid:12357201 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin “Tahıl Ambarı” olarak nitelendirilen Konya'da, hem yemeklik yağ ihtiyacının karşılanmasında hem de bitkisel yağlardan bio dizel üretiminde kullanılan aspir, kısa sürede bölge çiftçisinin parlayan yıldızı oldu.

Konya İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, kıraç alanlarda hububatın yerine ekilebilecek ender bitkilerden olan aspirin ekim alanlarında önemli artış yaşanıyor.

Bundan 5 yıl öncesine kadar bölgede ekimi yapılmayan ve 2007 yılında 2 bin 105 dekarlık ekim alanına sahip olan aspirin, 2009 yılında ekim alanlarının yaklaşık 25 kat artarak, 50 bin dekar civarına ulaştığı tahmin ediliyor.

İç Anadolu'da kuru tarım yapılan alanlarda hububat münavebesine girebilecek en uygun bitkilerden olan aspir, kuraklığa dayanıklı olduğundan ülkenin hemen hemen her tarafında özellikle atıl durumda olan ve ekonomik olarak getirisi fazla olan diğer bitkilerin yetiştirilemeyeceği alanlarda ekiliyor.

İç Anadolu ve geçit bölgelerinde potansiyel ekim alanı yaklaşık 2.5 milyon hektar olan aspirden, hem yemeklik yağ ihtiyacının karşılanmasında hem de bitkisel yağlardan bio dizel üretiminde faydalanılıyor.

Aspir, hububat tarımının yapıldığı her türlü iklim ve toprak koşullarında yetişebilirken, hububat tarımındaki bütün alet ve ekipmanların aspir ekiminde de kullanıyor olması da çiftçilere önemli avantaj sağlıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca desteklenen ürünler arasında yer alan aspir, mazot ve gübre desteği ile sertifikalı tohum desteğinin yanı sıra, elde edilen ürüne kilogram başına 23 kuruş destek verilmesiyle ekim alanlarını hızla genişletiyor.

DEKARDA 90-150 KİLOGRAM VERİM

İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Konya'da aspir hasadının bir hafta önce başladığını ve yaklaşık 15 gün daha devam etmesini beklediklerini belirtti.

Bu yıl ilkbahar dönemindeki yoğun yağışlar nedeniyle bazı çiftçilerin aspiri zamanında ekemediğini ve bunun da verime olumsuz yansıdığını ifade eden yetkililer, dekarda ortalama 90-150 kilogram arası verim beklediklerini dile getirdi.

ÜRETİCİ FİYATTAN ŞİKAYETÇİ

Öte yandan genellikle küçük ölçekli ekim yapan bölge çiftçisi, ürününü tüccara satarak değerlendiriyor. İlk hasat ürünlerini tüccara kilogramı yaklaşık 30 kuruştan satan üreticiler, fiyatların düşük olmasından şikayet ediyor. Üreticiler, Konya Ticaret Borsası'nda kilogramı 40 kuruştan işlem gören aspirin, kilogram fiyatının en az 50-60 kuruş arasında olması gerektiğini düşünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle