GeriEkonomi Suya yılda yüzde 57 zam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suya yılda yüzde 57 zam

İSKİ’nin yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek yeni su tarifesine göre, konutlarda tüketilen bir metreküp su ve KSUB (kullanılmış su uzaklaştırma bedeli) yüzde 24 artışla, 354 bin liradan, 440 bin liraya yükseldi. 1 Ocak 2000 tarihinde 280 bin lira olan su ve KSUB bedeli, 1 Ocak 2001 tarihinde 440 bin lira olacak. Böylece, İSKİ’nin bir yılda içmesuyu ve KSUB için yaptığı zam oranı yüzde 57’e ulaştı.

Yüksek olması eleştirildi

Kasım Olağan İSKİ Genel Kurulu, önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde toplandı. Genel Kurul’da, İSKİ’nin 2001 Mali Yılı Bütçesi 577 trilyon 553 milyar 89 milyon lira, yatırım programı da 223 trilyon 940 milyar lira olarak belirlendi. İSKİ’nin 1 Ocak 2001 tarihinde yürürlüğe girecek yeni su tarifesinin de görüşüldüğü Genel Kurul’da söz alan muhalefete mensup üyeler, İSKİ’yi, yatırımları için kaynak sağlamak amacıyla içmesuyuna yüksek oranda zam yaptığı gerekçesiyle eleştirdiler, içmesuyunun daha kaliteli hale getirilmesini istediler.

Su içilebilir nitelikte mi?

İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu da kentin su sorunun çözümü için yapılan yatırımları anlattı ve suyun içilebilir nitelikte, kaliteli olduğunu söyledi. Geç saatlere kadar süren görüşmelerden sonra yapılan oylamada, İSKİ’nin 2001 Mali Yılı Bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle