GeriEkonomi Suya hasret bitiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suya hasret bitiyor

Suya hasret bitiyor

Konya’da 1 milyar 171 milyon liralık yatırımla baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji hizmetlerinden oluşan 42 tesisin törenine katılan Başbakan Davutoğlu Konya Ovası Projesi ile suya olan hasretin biteceğini belirtti.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Konya’da 42 tesisin açılış ve temel atma törenine katıldı. Davutoğlu 1 milyar 171 milyon liralık yatırıma işaret eden ve büyük bir kısmı Konya Ovası Projesi kapsamındaki olan tesislerin yılda ekonomiye 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacağını vurguladı. Başbakan Davutoğlu, baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji hizmetlerinden oluşan ve 1 milyar 171 milyon liralık 42 tesisin 19’unun açılışını yapacaklarını, 23’ünün de temelini atacaklarını dile getirdi. Önceki hükümetler tarafından Konya Ovası Projesi'nin (KOP) unutulduğunu belirten Davutoğlu, alan olarak Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Konya'nın su kaynaklarının kısıtlı olduğunu, Konya Ovası'nı suyla buluşturmak üzere Osmanlı'nın rüyasını gerçekleştirdiklerini anlattı.

KONYA’NIN MAVİ RÜYASI

KOP ile başta Konya olmak üzere Aksaray, Karaman ve Niğde kentlerini kapsayan bölgenin kalkındığını, Türkiye'de sulanabilir arazilerin yüzde 13'ünün KOP kapsamında olduğu bilgisini paylaşan Davutoğlu, proje tamamlandığında 1.1 milyon hektar arazinin suyla buluşacağını, Konya Ovası'nın KOP ile suya olan hasretini dindireceğine işaret etti. Davutoğlu, Konya'nın "Mavi Rüyası" olarak bilinen projenin 17 bin metre uzunluğunda, 4.6 metre çapında bir tünel olduğunu aktardı. Davutoğlu, "Bu projeyle, Yukarı Göksu Havzasının Akdeniz'e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajları ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu tesislerden Mavi Tünel ile Bağbaşı barajlarının inşaatlarını tamamladık, Karaman-Ermenek barajını da 2009'da hizmete aldık. Bozkır barajı tamamlanma safhasında olup, Avşar barajının inşası ise hızla devam ediyor. KOP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacak. KOP kapsamında dört kentte yaşayan vatandaşlarımızdan 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak" dedi.

TOPLAM 4.5 MİLYAR

Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın öncülüğünde Konya'da 4.5 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini, 678 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 260 bin dekar arazinin sulama kanallarının yenilendiğini, çiftçilere yılda 830 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını bildirdi. Davutoğlu, inşaatına devam ettikleri sulama tesisleriyle de 342 bin dekar araziyi daha suya kavuşturacaklarını açıkladı.

İçme suyu arıtma tesisi

BAŞBAKAN Davutoğlu içme suyu temininde de çok önemli projeler geliştirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ve içme suyu arıtma tesisi inşa ediyoruz. Temin edilecek yılda 100 milyon metreküp içme suyu ile Konya şehir merkezi ile Çumra ilçesi ve İçeriçumra beldesinin 2045 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak. Taşkınlara karşı yaptıklarımız da tarım değerlerimizi korunaklı kıldı. Son 13 yılda inşa ettiğimiz 61 adet taşkın koruma tesisi ile 70 mahalleyi, 5 tesisi 2 bin 630 dekar araziyi taşkın zararlarına karşı koruduk.15 taşkın koruma tesisinin yapımına da hızla devam ediyoruz. Son 13 yılda 77 milyon adet fidan diktik. 7 bal ormanı kurduk, korunan alanlara gözümüz gibi baktık.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle