GeriEkonomi Suudi Arabistan, tutuklu aktivistleri serbest bırakma çağrısı yapan Kanada'yla yeni ticaret işlemlerini ve yatırımları dondurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suudi Arabistan, tutuklu aktivistleri serbest bırakma çağrısı yapan Kanada'yla yeni ticaret işlemlerini ve yatırımları dondurdu

Suudi Arabistan, tutuklu aktivistleri serbest bırakma çağrısı yapan Kanada'yla yeni ticaret işlemlerini ve yatırımları dondurdu

Kanada'nın Suudi Arabistan'a tutuklu insan hakları aktivistlerini serbest bırakması çağrısında bulunmasının ardından, Suudi yönetimi Kanada'yla tüm yeni ticaret faaliyetlerini ve bu ülkeye yapılacak yatırımları dondurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kanada büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verirken, Kanada'daki Suudi büyükelçisini de geri çağırdı ve "daha fazla adım atma hakkını" saklı tuttuğunu duyurdu.

Konuya yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansından yapılan bu açıklamaya Riyad'daki diplomatların hazırlıksız yakalandığını, hem Suudi hem de Kanadalı büyükelçinin açıklama yapıldığı sırada izinde olduklarını belirtti.

Kaynak, "Bu adım ülkedeki diplomatik camianın tamamını şaşırttı" dedi.

Suudi Arabistan'ın kararının , iki ülkenin yıllık yaklaşık 4 milyar dolarlık ticaretini ve 2014 yılında imzalanan 13 milyar dolarlık savunma sözleşmesini etkileyip etkileyeceği ve etkilerse bu etkinin ne ölçüde olacağı şu aşamada belli değil.

Suudi Arabistan'ın yaptığı açıklamada; Suudi dışişleri bakanlığına, Kanada dışişleri bakanlığı ve büyükelçiliğinin ülkede tutuklanan insan hakları aktivistlerini "derhal serbest bırakma" çağrısı yaptığı belirtildi.

Kanada dışişleri bakanlığı yetkililerine açıklama için ulaşılamadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen Çarşamba, Suudi Arabistan'ın, kadın hakları aktivistleri Samar Badawi ve Nassima el-Sadah'ı tutukladığını duyurdu.

Kanada, Cuma günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'da "tutuklu muhalif blog yazarı Raif Badawi'nin kız kardeşi Badawi de dahil olmak üzere" kadın aktivistlerin tutuklanmasından "derin endişe duyduğunu" belirtti.

Kanada Dışişleri Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, "Suudi yetkililerini Badawi ve Nassima el-Sadah'ı ve tüm diğer barışçıl insan hakları aktivistlerini serbest bırakmaya çağırıyoruz" dedi. Raif Badawi'nin eşi Ensaf Haidar Kanada'da yaşıyor ve kısa süre önce Kanada vatandaşı oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle