GeriEkonomi Sütaş yılda 1 milyon litre süt işleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sütaş yılda 1 milyon litre süt işleyecek

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Aksaray'daki yapımı devam eden süt fabrikasının üretime geçmesiyle Sütaş olarak günde 1 milyon litre süt işleyeceklerini, Avrupa'ya ihracata hazır olduklarını söyledi.

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Aksaray'daki süt fabrikası inşaatını gezen Yılmaz, Sütaş'ın Aksaray'daki fabrikasının tamamlandığında kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük süt fabrikalarından birisi olacağını söyledi.

Sütaş Orta Anadolu Sütçülük Projesi'nin süt fabrikası, üniversite-sanayi işbirliği, hayvancılık eğitim merkezi, damızlık süt sığırı geliştirme merkezi ve yem fabrikası ile entegre bir yatırım olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:
“Sütaş'ın Aksaray fabrikası, Organize Sanayi Bölgesi'nde 44 bin metrekaresi kapalı 90 bin metrekare üzerine kuruluyor. 90 milyon dolarlık yatırım sonunda yılda 500 bin ton süt, 250 bin ton kesif yem, 1500 damızlık süt sığırı üretilirken, 1500 kişiye de istihdam yaratılacak. 10 bini aşkın üretici aile ve örgütleri ile sözleşme yapılması planlanıyor, üreticilere ayda 25 milyon YTL süt bedeli ödenecek. Bölgede yaratılacak ekonomik faaliyetlerin toplam büyüklüğü ise yılda 600 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor. Proje dahilindeki süt ve yem fabrikasının 2007 yılı sonunda devreye girmesi planlanıyor.”

Yılmaz, Aksaray'ın kaliteli sütün üretilebileceği, bu iş için gerekli yem bitkilerinin yetiştirilebileceği özel bir coğrafyada bulunduğunu ifade etti.

AKSARAY ORTA ANADOLU'NUN SÜT MERKEZİ OLACAK

Bursa Karacabey'in Marmara Bölgesi'nin süt diyarı olarak geliştiğini, Sütaş'ın yatırımıyla birlikte Orta Anadolu'nun süt diyarının da Aksaray olacağını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:
“Aksaray'a yatırım kararı alırken, kararımızı etkileyen faktörlerin biri de bu bölgede hayvan yemleri, özellikle başta yonca olmak üzere yetiştirme potansiyeli ve kalitesinin yüksek olmasıydı. Burada kurulan Sütaş'ın Süt Fabrikası da Türkiye'nin en yüksek kapasiteli ve en büyük süt fabrikalarından birisi oluyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de yılda 11 milyon ton süt üretiliyor. Aksaray'daki süt fabrikasının üretime geçmesiyle birlikte günde 1 milyon litre süt işleyeceğiz. Biz, mevcut hammaddeden pay alarak büyümek istemiyoruz. Biz kendi hammaddemizi kendimiz geliştirmek, ham maddeyi ve süt toplam üretimini artırmak istiyoruz. Biz mevcut hammaddeyi işletmekte olan işletmelerin işine, onların istediği hammaddeye talip değiliz. Sıfırdan yapıyoruz.”

Avrupa'ya ihracatta hazır olduklarını ve Aksaray fabrikasıyla ihracat pazarlarına daha yakın hale geldiklerini ifade eden Yılmaz, “Bizim onların fabrikalarından daha yeni daha iyi fabrikalarımız var. Şu anda bizim devam eden ihracatlarımız var. Irak ve Kıbrıs'a da Mersin limanından ihracat yapıyoruz. Batıya doğru ihracat yasak. Doğuya doğru ihracat imkanlarımız var. Fabrikamızın doğuya yaklaşmasıyla ihracat pazarına yaklaştığımız için ihracat şansımız da arttı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle