GeriEkonomi Süt tozuna ‘yerli’ desteği verilecek, ‘Güğüm Kupası’ turnuvası düzenlenecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süt tozuna ‘yerli’ desteği verilecek, ‘Güğüm Kupası’ turnuvası düzenlenecek

Süt tozuna ‘yerli’ desteği verilecek, ‘Güğüm Kupası’ turnuvası düzenlenecek
refid:16940628 ilişkili resim dosyası

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerli sütten süt tozu üretimi için teşvik başlatırken, dikkati süt ve süt üreticilerine çekmek için düzenlenen “süt futbol kupaları” da “süt ligine” dönüştürülecek.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, ithal sütten süt tozu üreten işletmelere yerli süt kullanmaları durumunda teşvik vereceklerini açıkladı. Bu ay başlayacak olan ve 4 ay sürecek teşvik kapsamında süt tozlarını yerli sütten üreten işletmeler desteklenecek.
Devlet teşvik için 36 milyon lira ayırırken, 18 bin ton sütün bu sayede işleneceği belirtiliyor.
Domino etkisi
Eker, “Bu sayede yavrulama nedeniyle artan süt üretimini doğru biçimde kullanmış olacağız. Çünkü, süt artınca fiyatları aşırı düşüyor ve süt üreticisi kar etmediğini düşünerek, süt hayvanlarını kesiyor. Biz bu domino etkisini önlemiş olacağız. Teşvik bu nedenle 4 ay sürecek” dedi.
Bu arada, İngiltere’den esinlenen Bursalı üreticilerin başlattığı “Süt Futbol Turnuvası” Türkiye geneline yayılarak, “Süt Ligi”ne dönüştürülecek. AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, Bursa’nın iki ilçesinde yapılan “Süt Futbol Turnuvası”nı yaygınlaştırmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Koyuncu, şöyle dedi:
‘Güğüm’ kupa verdiler
“Köylerde süt üreticisi gençlerden oluşan futbol takımları kuruldu. Kendi aralarında gruplar halinde yarıştılar. Kazanan takıma süt kupası verdik. Ayrıca ödül olarak Antalya’da tatil, hayvanlarına yem, süt güğümü ve televizyon hediye ettik. Çok ilgi gördü. Yetenekleri gençleri keşfedilecek. Şimdi, amacımız Türkiye Süt Ligi’ni kurmak. Türkiye genelinde süt ligini oluşturarak, tüm köylerden takımlar oluşturmak istiyoruz. Süt liginde oynanan maçlarda sütün önemi de ortaya çıkacak. Süt tüketimi özendirilecek. Kampanyalar yapılacak. Süt firmaları, süt ligine sponsor olacak. Kazananlara yönelik hediyelerimiz artacak. Maç kazanana süt ineği vereceğiz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle