GeriEkonomi Sürücüsüz Vegas
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürücüsüz Vegas

Sürücüsüz Vegas
refid:27908113 ilişkili resim dosyası

LAS Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük elektronik ve teknoloji fuarı ‘Consumer Electronics Show (CES) 2015’in kapıları önceki gün basına dün de teknoloji meraklılarına açıldı.

Fuarda bu yıl yine teknoloji devleri gövde gösterisi yaparken, otomotiv şirketlerinin ağırlığı da hissedildi. Bunun sebebi ise otomotivde teknolojilerin hızla artıp, gelecekte sürücüsüz modellerin devreye girecek olması. Gelecekteki ulaşımın temellerini oluşturması sürpriz olmayacak sürücüsüz otomobiller, teknolojiden aldığı destekle yollarda yer alacak. Bu yüzden de teknoloji devleri kadar otomotiv devleri de CES 2015’e yoğun ilgi gösterdi. BMW, Mercedes, Audi ve Toyota, dünyanın en büyük teknoloji fuarında yer aldı.
Sony ise otomobiller için geliştirdikleri görüntü işleme teknolojisiyle gelecekteki ulaşımın nasıl olacağı hakkında bilgiler verdi.

Sürücüsüz Vegas

Geleceğin lüks otomobili

MERCEDES, geleceğin ulaşımı olarak kabul edilen otonom (sürücüsüz) araç için ilk hamleyi yaptı. CES 2015’te tanıtılan Mercedes F015 adındaki konsept otomobil, 2030’un lüks otomobili olarak adlandırılıyor. Mercedes F015’in en büyük özelliği ise sürücüsüz kullanılması. Otonom konsepti aracın iç mekanına yansıtılmış. Günümüzdeki araçların koltuk düzeninin aksine Mercedes F015’te tüm yolcular yüz yüze oturuyor. Mercedes, aracın iç mekanını ‘lounge stili’ diye tanımlıyor. Mercedes F015’in dışı fütüristik tasarımıyla dikkat çekti.

Sürücüsüz Audi tura çıktı

Sürücüsüz Vegas

CES 2015’te Mercedes dışında Alman rakibi Audi de sürücüsüz A7’i tanıttı. ABD’deki Silikon Vadisi’nde geliştirilen otomobil, CES 2015 fuarının düzenlendiği alana kadar sürücüsüz olarak getirildi. Las Vegas sokaklarında da test edilen araç toplamda 1450 kilometre yolu tek başına tamamladı. Üstünde 20 sensörle hareket eden aracın azami hızı ise saatte 240 kilometre olduğu Audi’den paylaşılan bilgiler arasında.

Mirai halka açıldı

Sürücüsüz Vegas

TOYOTA, dünyanın hidrojen yakıt hücreli ilk otomobili Mirai’yi geçtiğimiz ay Japonya’da satışa sunarken, 2015’te Avrupa’da satışa çıkaracak. CES 2015’e Mirai ile katılan şirket, otomotivde ses getirecek kararını açıkladı. Toyota Başkan Yardımcısı Bob Carter’ın paylaştığı bilgilere göre şirket, hidrojen yakıt hücreli motor için aldığı 6 bin patenti ücretsiz kullanıma açtı. Ücretsiz kullanıma açılan bu patentler için yakıt hücresi birimi, yüksek basınçlı hidrojen tankları, yazılım kontrol sistemleri kapsıyor.

Vale yerine saat

BMW akıllı saat üzerinden kendi kendine park edebilen otomobili tanıttı. Vale servisini bitirecek özellik olarak da sunulan ‘Active Asist’ dört lazer sensörü ile çalışıyor. BMW’nin elektrikli otomobili i3’te kullanılan bu özellikteki sensörler 360 derecelik alanı tarıyor. ve yer bulduğunda park ederek kendini kilitliyor ve sahibinin akıllı saatinin komutunu bekliyor.

12 YENİ ‘CEP’ GELDİ

Fuarda telefonlar da kıyasıya rekabet etti. 5 inç ve üzeri ekran boyutlarıyla dikkat çeken modellerin yanı sıra Nokia dünyanın en ucuz telefonunu tanıttı. Akıllı telefonlar arasında LG G Flex 2, kavisli ekranı ve dayanıklı malzeme yapısıyla öne çıktı. Asus ise iki farklı modelle CES 2015’te. Asus Zenfone 2 ve Asus Zenfone Zoom modelleri 5.5 inçlik ekrana sahip. Lenovo ise P90 ve Vibe X2 Pro olmak üzere iki modelini sundu. Ayrıca Acer Liquid Jade S, Acer Liquid Z410, Archos 50 Diamond, Archos 50b Helium 4G, ZTE Grand X Max+ ve Alcatel PIXI 3 serisi tanıtıldı. 29 dolarlık satış fiyatı ve 1 ay giden şarjı ile Nokia 215 dikkat çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle