GeriEkonomi Sürücüsüz tren hayal değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürücüsüz tren hayal değil

Sürücüsüz tren hayal değil
refid:3837721 ilişkili resim dosyası

Siemens AG Geleceğin Resmi Uygulamaları Bölüm Başkanı Thomas Schwair, gelecek 10 yılda teknolojinin, “sürücüsüz tren ve metro ile kendi güvenliğini sağlayan araç” görecek düzeye geleceğini kaydetti.

Schwair, 10 ila 15 yılda insan hayatını şekillendirecek yeni teknolojiler ile Siemens'in bu alanlardaki yenilikçi çözümlerini, düzenlenen toplantıda anlattı.
Thomas Schwair, Siemens AG'nin 5-6 yıl önce “geleceğin resimleri” adı altında bir metodu hayata geçirdiğini, bu kapsamda senaryo kurduğunu ve gelecekte teknolojinin nasıl gelişeceğini tespit etmeye çalıştığını söyledi.
Günümüzde artık insanlar arasındaki iletişimin azaldığına, insan-makine ve makine-makine arasındaki iletişimin arttığına dikkati çeken Schwair, “gelecekte insanlar bugünkünden daha çok, karşısında bir insan varmış gibi makineyle konuşmak isteyecek” dedi.
Gelişen teknolojinin ulaşımda yol açacağı boyutlara değinen Schwair, “Ulaşım teknolojisi 10 yılda öyle bir noktaya gelecek ki, sürücüsüz tren ve metro ile kendi güvenliğini sağlayan araç görmek mümkün olacak. Bu gibi teknolojiler talebe göre işleyecek. Mesela otobüs 3 kişi taşımayacak, tren yoğun olan saatlerde daha fazla işleyecek” diye konuştu.

“ÜRÜN SANAL, ÜRETİM GERÇEK OLACAK”

Thomas Schwair, sanayide de otomasyonun güçleneceğini ve dijital mühendisliğin daha fazla ön plana çıkacağını anlatırken, “Model, sanal olarak geliştirilecek. Yani ürün fabrikada değil tamamen bilgisayarda yapılacak. Ancak üretim gerçek dünyada olacak” diye konuştu.

Soruları da yanıtlayan Schwair, “Özellikle ulaşımda çizdiğiniz tablo, Avrupa için bile çok uç bir nokta değil mi?” sorusuna, “Bence aşırı uç değil. Bu söylediklerimle bütün Avrupa'da 10-20 yıl içinde sürücüsüz tren olacak anlamı çıkarılmamalı. Ama Avrupa'nın en ileri, gelişmiş ülkelerinde olacak” dedi.

Schwair, gelecekteki bu teknolojilerin maliyetinin bugünküyle aynı olacağını, ancak insanların harcadığı para miktarının yer değiştireceğini ifade ederek, “mesela tüketiciler mobilyalardan, tatillerinden para kesip bu tip hizmetlere daha çok para harcayacaklar” şeklinde konuştu.

Thomas Schwair, enformasyon ve iletişim konularında verilecek eğitimin bütün alanlarda itici güç olacağını, ancak kamu okullarının çoğunlukla bu konuda tatmin edici olmadığını söyledi.
Siemens Türkiye A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer İncecik ise 2005'de 75,5 milyar avro ciro elde eden Siemens AG'nin, bunun 4,5 milyar avrosunu yatırımlara, 5,2 milyar avrosunu Ar-Ge'ye ayırdığını hatırlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle