GeriEkonomi Sürpriz vergi şampiyonu Ataylar miras zenginiymiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürpriz vergi şampiyonu Ataylar miras zenginiymiş

Toplam 2.8 trilyon liralık gelir vergisi beyanı vererek, üç kişiyle İstanbul'da ilk 10 arasına girmeyi başaran Atay ailesinin, Uzel Makine'nin eski ortağı Celal Atay'ın mirasçıları olduğu ortaya çıktı. Cemal Atay'ın ölümü sonrasında ailenin diğer fertleri ellerindeki hisseleri 105 milyon dolara (26.2 trilyon lira) Ahmet Uzel'e satmışlardı.

İstanbul Vergi Rekortmenleri listesine giren sürpriz ailenin, rekortmen listesine girmesinin kaynağı belli oldu. Toplam 2.8 trilyon liralık gelir vergisi beyan eden Mukaddes, Volkan ve Aslı Atay'ın, Uzel Makine'nin eski ortağı Cemal Atay'ın mirasçıları olduğu ortaya çıktı.

İstanbul gelir vergisi sıralamasında Mukaddes Atay 989 milyar lirayla 4'üncü, Volkan Atay 965 milyarla 6'ıncı, Aslı Atay ise 847 milyarla 8'inci sırada yer alarak pek çok işadamını geride bıraktı. Uzel Makine'nin kurucuları arasında yer alan Cemal Atay'ın 1996'da vefatından sonra ailenin fertleri, hisselerini şirketin diğer ortağı Ahmet Uzel'e sattı. 105 milyon dolarlık (yaklaşık 26.2 trilyon lira) bu satıştan sonra anne Mukaddes Atay oğlu Ali Volkan Atay ve kızı Ayşe Aslı Atay'la birlikte Ataylar Pazarlama şirketini kurdular. İstanbul Ticaret Odası'nın kayıtlarına göre şirketin faaliyet alanı ithalat ve ihracat. Ancak, ailenin kazançları bu şirketten elde ettikleri karla sınırlı değil. Atay ailesi, babalarından kalan 105 milyon doları son yılların modası olan repo ve faizle değerlendirip, vergi rekortmenleri listesine isimlerini yazdırdılar.

Atay ailesiyle Uzel Makina'nın sahipleri Uzel ailesi arasında bir akrabalık bağı da bulunuyor. Şu anda Uzel Makina'nın sahibi Ahmet Uzel'in babası İbrahim Uzel, baba Cemal Atay'ın kayınpederi. İbrahim Uzel tarafından kurulan Uzel Holding'de o yıllarda İbrahim Uzel'in yüzde 40, Ahmet Uzel'in yüzde 30, damat Cemal Atay'ın ise yüzde 30 hissesi bulunuyordu.

HİSSE BÖLÜŞÜMÜ

İbrahim Uzel'in 1963 yılında vefatından sonra şirkette hisse dağılımı değişiyor. Ahmet Uzel'in hissesi yüzde 40'a yükselirken, Cemal Atay'ın eşinin de dahil olduğu üç kız kardeşe yüzde 10'ar hisse düşüyor. Damat Cemal Atay'ın hissesi ise yüzde 30 olarak kalıyor. Böylece Cemal Atay ile eşi Mukaddes Atay'ın hisselerinin toplamı yüzde 40'a yükseldi.

Cemal Atay'ın 1996 yılında vefatının ardından, eşi ve çocukları sahip oldukları yüzde 40 hisseyi Ahmet Uzel'e sattılar. ABD'de okuyan Cemal Atay'ın Uzel firmasının bugüne gelmesinde büyük emek sahibi olduğu belirtiliyor.

Uzel Makina 35 yıldır İngiliz Massey Ferguson lisansıyla traktör üretiyor. 1996 yılında 25.5 trilyon lira ciro gerçekleştiren Uzel Makina'nın 1997 ciro hedefi ise 47 trilyon lira. Şirketin 1995 yılı cirosu ise 11.3 trilyon lira düzeyindeydi. Uzel Makina sanayi, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 500 Büyük Firma listesinde de 1995'de 58'incilikten 30'uncu sıraya yükseldi. 2 binin üzerinde kişinin çalıştığı Uzel Makina, İSO sıralamasında özel firmalar arasında da 21'inci durumda.

Halen İstanbul Rami'de 80 dönüm kapalı alana sahip 100 dönümlük arazi üzerine kurulu fabrikada üretim yapan Uzel, önümüzdeki aylarda ikinci bir fabrika daha düşünüyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle