Suriyeliler için tekstil kent önerisi

Elif ERGU / ŞANLIURFA
17.07.2015 - 01:02 | Son Güncelleme:

Türkiye’de sayıları 2 milyonu bulan Suriyeli mülteciler için Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) harekete geçti. TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, “Suriyeliler eğitimlerden geçirilerek kurulacak tekstil kentlerde istihdam edilebilir” dedi.

TÜRKİYE İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini açıkladı. “Bu konuda iş dünyasına büyük görev düşüyor” diyen Nilüfer Bulut, “Urfa Belediyesi ve AFAD ile görüşmeler yaptık. Devletin ailede her bir kişiye verdiği 85 liralık desteği sürüyor. Bizler bunlar dışında kalıcı çözümler üretilmeliyiz. Bölgede bu kişiler kısa eğitimlerden geçirilip yeni kurulacak üretim tessilerinde çalışabilirler“ dedi.

300 BİNİ KAMPLARDA

Geçen hafta katıldığımız Fikir Sofrası’nın Şanlıurfa’daki iftarında değerlendirmelerde bulunan Nilüfer Bulut, Suriyelilere yönelik hizmet veren derneklerle buluştu. Suriyelilerin kaldığı yerleri ziyaret eden Bulut, şu değerlendirmeyi yaptı: “İlk gelenler geçici olarak geldiklerini düşünüyorlardı. Ama öyle olmadı. 2011’den beri 2 milyon savaş mağduru Türkiye’ye sığındı. Avrupa’da bu rakam 200 bin bile değil. Suriyeli sığınmacıların 300 bine yakını devlet tarafından oluşturulan kamplarda yaşıyor. Diğerleri ise farklı şekilde kendilerine bir hayat kurmaya çalışıyorlar.

Suriyeliler’in en kalabalık olduğu şehir ise Şanlıurfa. Şanlıurfa’da 550 bine yakın Suriyeli var, biz de TİKAD olarak bu nedenle ilk ziyaretimizi Şanlıurfa Suruç’taki kamplara yaptık ve gördük ki devlet oradaydı ancak bu süreçte yalnızca devlet değil, STK’ların da iş dünyasının da sorumluluk alması gerektiğine inandık. En çok da kadınlar ve çocuklar mağdurdu. Çalışmalarımızı barınma, giyinme, beslenme, sağlık ve hijyen konusunda yoğunlaştırdık yani öncelik temel ihtiyaçlardı. Daha sonra ise eğitim konusunda ve kadınların el becerilerinin geliştirip istihdama katılmasını sağlamak konusunda çalıştık.
21. yüzyılda her şeyin değişim ve dönüşüm gösterdiği, tüketimin, israfın ne yazık ki çok yüksek olduğu bir ortamda Türkiye’nin büyük bir seferberliğe ihtiyacı var. TİKAD, olarak bu konuda çalışmalarımız devam ediyor, yakın zaman da çocuk doktorları, eğitmenlerle tekrar Şanlıurfa’ya gideceğiz. Bizler biraz da olsa insanca yaşam sağlama çabası içerisindeyiz.”

Halk kendisine rakip görüyor

EN önemli konunun çocuklar olduğunu anlatan Nilüfer Bulut, “Başlarda ülkelerine dönme ümidi vardı, ‘bir gün döneceğiz sayılı günler çabuk geçecek’ diye düşündükleri için karınlarının doymasını bile yeterli görüyorlardı. Yerli halk başta sıcak davranıyordu. Ancak bugün her anlamda rakip görüyorlar” dedi.

Mağaralarda yaşıyorlar

BÖLGEDEKİ STK’larla çalışmalar yaptıklarını anlatan Nilüfer Bulut, şu değerlendirmeyi yaptı: ”152 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu insani yardım platformu başkanı Handan Karataş da öz veriyle çalışıyor. Biz de irtibat halindeyiz. Şanlıurfa’da yaşayan 550 bin Suriyeli’nin 105 bini kamplarda kalıyor diğerleri şehre dağılmış sokaklarda, mağaralarda ve kiralık evlerde kalıyorlar. Bu son ziyaretimizi mağaralarda kalan mültecilere yaptık, gerçekten yaşadıkları ortam karşısında etkilenmemek elde değil.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı