GeriEkonomi Suriyeli mültecilere 200 milyon TL harcandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli mültecilere 200 milyon TL harcandı

Suriyeli mültecilere 200 milyon TL harcandı

Gaziantep ve Kilis’te kurulan ve 45 bine yaklaşan Suriyeli mültecinin kaldığı kamplardaki ihtiyaçları karşılamaya çalışan Türkiye, geçen yıl nisan ayından bu yılın haziran ayına kadar 175 milyon 600 bin lira harcadı.

Bu rakamın son aylardaki mülteci sayısındaki artışla birlikte 200 milyon lirayı aştığı bildirildi. Yetkililer, kamplarda kalanların temel ihtiyaçlarının aksatılmadan karşılanmaya çalışıldığını, Türkiye’ye sığınmış nitelikli meslek sahibi olanlara iş imkanı arandığını, ihtiyacı olanlara düzenli harçlık verilmesinin de planlandığına dikkat çekiyor. Sağlık sorunları başta olmak üzere hemen her insani talebin karşılanmaya çalışıldığını kaydeden yetkililer, “Ancak kimi zaman çok özel ihtiyaçlar da var ki, bunları da temin etmek için çaba gösteriyoruz. Bu istekler arasında değişik tür güneş kreminden başlayarak bazı kozmetik ürünler, prezervatif bile var” yorumunu yapıyor. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek de Nisan 2011 - Haziran 2012 arasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’e ödenek gönderildiğini açıkladı.

70 bin geldi 43 bini kaldı

AFAD’ın internet sitesindeki verilere göre Suriye’deki karışıklıktan kaçarak bugüne kadar 70 bin kişi geldi, ancak bunlardan halen 43 bin 564’ü Türkiye’de bulunuyor. Bu kişiler AFAD’ın kurduğu Hatay’da 5, Şanlıurfa’da 2, Gaziantep’te 1 olmak üzere toplam 8 çadırkent ve Kilis’teki 12 bin kişilik 1 adet konteynerkentte barındırılıyor. Bu kamplarda barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler veriliyor. AFAD’ın gönderdiği ödenekler ile kurulan kamplarda okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer alıyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle