GeriEkonomi Suriye’yle 400 milyon dolarlık bağlantı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’yle 400 milyon dolarlık bağlantı

DEVLET Bakanı Recep Önal, Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı kapsamında Suriye'ye düzenlenen gezide, 400 milyon doların üzerinde ihracat bağlantısı yapıldığını açıkladı.

Şam dönüşünde Esenboğa Havaalanı'nda gezisini basına değerlendiren Önal, Dış Ticaret Müsteşarlığı'na ulaşan bu verilerin çok sevindirici olduğunu söyledi. Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen de bu bağlantının en az yarısının bu yıl içinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi ve ‘‘Bu faaliyetler nedeniyle iki ülkenin ticaret hacmi, bu yıl en az ikiye katlanır. İhracat ise en az 200 milyon dolar artar’’ dedi. İhracat bağlantısı yapılan sektörler arasında, deri, tekstil kimyasalları, mutfak seramikleri ve endüstriyel mutfak ürünleri yer alıyo. Üç gün süren görüşmelerde, Suriye'nin demiryolu hatlarının dar olması nedeniyle yapılamayan karşılıklı demiryolu taşımacılığının yapılması kararlaştırıldı. Suriye bu amaçla hatları genişletecek. Ayrıca, THY'nın Suriye'ye tarifeli sefer sayısı arttırılacak.

Recep Önal Mardinli rahiple

DEVLET Bakanı Recep Önal, Şam'da bulunduğu dört gün içinde sıcak ve samimi bir ilginin odağı oldu. Mardin Darül Zafaran Manastırı'nın rahibi de bu Önal'a yakın ilgi gösterenler arasındaydı. Mardinli Rahip Melki Ürek, Devlet Bakanı Recep Önal, Şam Sheraton Oteli'nde lobisinde bularak hatırını sordu. Ürek, Şam'a bir arkadaşını ziyaret etmek için geldiğini belirterek, ‘‘Bakan Önal'ın burada olduğunu duyunca kendisini bir görmek istedik’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle