GeriEkonomi Suriye krizi TIR fiyatlarını uçurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye krizi TIR fiyatlarını uçurdu

Suriye krizi TIR fiyatlarını uçurdu
refid:21324886 ilişkili resim dosyası

Denizli Sebze ve Meyve Komisyoncuları (DEMESKO) Derneği Başkanı Halil Öztürk, Suriye'deki olaylar nedeniyle artan nakliye maliyetinin üzüm ihracatını etkilediğini söyledi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Denizli'de yaklaşık 450 bin dekar bağ alanınında yetiştirilen üzümlerin Ortadoğu, Avrupa ülkeleri ile Rusya'ya ihraç edildiğini belirtti.

Üzümün geçen yıl 167 bin tonunun ihraç edildiğini, bu yıl ise bu rakamın düşeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Öztürk, “Suriye nakliye sektörü için çok önemli.

Çünkü diğer rotalar Suriye'ye alternatif olamıyor. Alternatif çıkışlardan Irak ve İran, nakliye şirketleri için ekstra yakıt maliyeti gerektirdiği için üzümün Ortadoğu'ya ulaştırılmasının maliyeti de artıyor. Doğal olarak üzüm ihracatı azalıyor” dedi.

Öztürk, Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerine üzüm ihracatında zorlandıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:
“Suriye'deki karışıklıktan dolayı daha önce 5 bin dolar olan tır nakliyesi 20 bin dolarlara ulaştı. Suriye'den geçmek riskli olduğu için nakliye firmaları üzümlerimizi farklı güzergahtan götürüyor. Bu da maliyeti artırıyor. Bu durum üzüm fiyatını da düşürüyor. Üzümün kilosu ilk hasat döneminde 1 lira 20 kuruş civarında iken şimdi 70 kuruşa kadar düştü.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle