GeriEkonomi Suriye ‘know-how’ istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye ‘know-how’ istiyor

Devlet Bakanı Recep Önal’ın başkanlığındaki heyetin Suriye’deki görüşmeleri dün de sürdü. Suriyeli işadamları Türk işadamlarından alt yapı ve sanayi ara malları konusunda ‘know-how’ talebinde bulundu.

SURİYE, Türkiye'den müteahhitlik sektörü, alt yapı ve sanayi ara malları konusunda ‘‘know-how’’ istiyor. Türkiye-Suriye 4.Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantıları kapsamında resmi görüşmeler sürerken iki ülkenin işadamları yeni sözleşmeler imzalama aşamasına geldiler. Güneydoğulu işadamları başta olmak üzere gıda, tekstil, tarım ve su borusu alanlarında önemli iş bağlantıları yapıldı.

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, iki ülke işadamlarının dil ve kültür problemi olmamasının büyük bir avantaj olduğunu belirterek, ‘‘Çok kısa süre içinde 1.5 milyar dolarlık bir ticaret kapasitesine ulaşırız’’ dedi. Suriye'nin dışarıdan ithal ettiği herşeyi Türkiye'nin ürettiğini söyleyen Tüzmen, bu görüşmelerin ve imzalanan sözleşmelerin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine istihdam sağlayacağını vurguladı. 20.yüzyıla kadar uluslararası ilişkilerde dış politikanın dış ticareti belirlediğini söyleyen Tüzmen, ‘‘21.yüzyılda bu ilişki tersine döndü. Artık dış ticaret dış politikayı belirliyor’’ diye konuştu.

Suriye'nin Türkiye'den know-how talebinde bulunduğunu belirten Tüzmen, Türkiye'nin pekçok alandaki teknik bilgi birikimini aktarmaya hazır olduğunu söyledi. Halkbank'ın Suriye'de bir şube açmasının iki ülke arasındaki ticarete büyük ivme kazandıracağını vurgulayan Tüzmen, Suriyeli yetkililerin bankacılık mevzuatında yapacakları değişikliğin hemen ardından bu projeyi gerçekleştireceklerini ifade etti.

Devlet Bakanı Recep Önal ile Dış Ticaret Müsteşarı Tüzmen, dün akşam heyetin kaldığı Sheraton Otel'de resepsiyon verdiler. Resepsiyonun ardından Arap dünyasına yakınlığıyla da tanınan şarkıcı Mine Koşan, konuklara bir konser verdi. Geziye katılan bir firmanın davetlisi olarak Şam'a gelen Mine Koşan'ın bu konserden kendisi için herhangi bir ücret talep etmediği öğrenildi. Ancak konser konuk Suriye Ekonomi Bakanı Muhammet El İmadi'nin erken ayrılması nedeniyle beklenenden kısa sürdü. Koşan, Arapça ve Türkçe şarkılardan oluşan repertuarıyla konuklara neşeli dakikalar yaşattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle